ZYBAN Tablet

Endikasyon Bilgisi  :

İlacın etken maddesi Bupropion Hidroklorür’dür. ZYBAN Tablet, erişkinlerde sigara bağımlılığı (nikotin bağımlılığı) tedavisinde sigarayı bırakmaya yardımcı olarak kullanılan bir ilaçtır. ZYBAN‘ ı  kullanırken sigara içme isteği azalır ve sigara içimi eskisi gibi keyif vermez. Sigara kullanan kişi sigarayı bırakmak için bir gün belirlemelidir. Belirlenen günden 1-2 hafta önce tedaviye başlanır. 2. haftada belirlediğiniz gün sigarayı bıraktığınız gündür.  Tedaviye başlangıç dozu ilk 3 gün günde 1 kez 150 mg 1 tablet ZYBAN alınır, daha sonraki günlerde de günde 2 kez 150 mg lık ZYBAN Tablet alınmalıdır. Aldığınız dozların arasında en az 8 saat  olmalıdır.  Tedavi süresi en az 7 haftadır. Eğer hasta 7. haftanın sonunda sigarayı bırakamıyorsa tedavi başarısız olarak sonuçlanmıştır. Bu durumda tedavi kesilmelidir. Fakat 7. hafta sonunda hasta sigarayı tamamen bırakmışsa, sigara içme isteğinin tekrarının önlenebilmesi için tedavinin 1 yıl uzatılması önerilmektedir.

ZYBAN Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZYBAN,  nikotin maddesi içermemektedir.
 3. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 4. Erişkinlerde sigara bağımlılığı (nikotin bağımlılığı) tedavisinde sigarayı bırakmaya yardımcı olarak kullanılan bir ilaçtır. İlacı kullanırken sigara içme isteği azalır ve sigara içimi eskisi gibi keyif vermez.
 5. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 6. Eğer epilepsi  hastalığı veya aşırı kilo kaybıyla seyreden yeme bozukluğu (anoreksia) hastalığı varsa ya da  kontrolsüz yüksek tansiyon, daha önce şüphecilik ve benzeri anormal düşünceler ile seyreden psikiyatrik herhangi bir hastalık ( sanrısal bozukluk, şizofreni gibi)  veya bipolar bozukluk hastalıklarından herhangi biri  var ise; kullanmayınız.
 7. Tedaviyi  aniden bırakmayınız. ZYBAN‘ ın alımının aniden bırakılması, aşırı asabiyet, sigara içme isteği, depresyon ve uyku bozukluğuna sebep olabileceğinden, doktorunuzun belirlediği tedavi süresini dikkate alınız.
 8. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız; kullanmayınız.  Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ZYBAN Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden (bulantı ihtimaline karşı) sonra alınız. İlacınızı her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz. Genelde tedavi süresi 7 haftadır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yorgunluk, uykusuzluk, iştah kaybı, bulantı, titreme ve ağız kuruluğu gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Bupropion Hidroklorür
İlaç Marka İsmi:  ZYBAN Tablet

ZYBAN Tablet Kullanma Talimatı


ZYBAN Tablet Kullanma Talimatı

Yorum Yap