Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Asiklovir sodyum’dur. Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon, uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak suretiyle vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Uçuk virüsünün sebep olduğu enfeksiyonlar, genital uçuk, zona ve su çiçeği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Uçuk virüsünün sebep olduğu enfeksiyonlar, genital uçuk, zona ve su çiçeği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Bu ilaç genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.
 4. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz veya böbrek rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 6. Uçuk belirtileri (kabarma, kaşıntı ve ilgili bölgede karıncalanma hissi) görüldüğünde bu ilacın kullanımına olabildiğince çabuk başlanmalıdır.
 7. Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişilere temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçınınız. enfeksiyonu başka bölgelere ya da diğer kişilere bulaştırmamak için sık sık ellerinizi yıkayınız.
 8. Bu ilacın kullanımı genital uçukların bulaşmasını engellememektedir. Virüsü partnerinize bulaştırmamak için cinsel ilişkiden kaçınınız ya da prezervatif kullanınız.
 9. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Uçuk virüsü doğum anında bebeğe geçebilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Enjeksiyonluk formda hazırlanan bu ilaç toplardamar içine uygulanır. İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, karın ağrısı, baş ağrısı veya sersemleme hissi gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Asiklovir sodyum

İlaç Marka İsmi: Zovirax Flakon İ.V. İnfüzyon

Bir Yorum Yazın