ZINVITAL 66 mg Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Çinko’dur. ZINVITAL 66 mg Şurup, vücut sağlığı için önemli minerallerden biri olan çinko içeren bir şuruptur. çinko yetersizliği olan  hastalarda çinko düzeyinin yükseltilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Çinko yetersizliği vücuttaki çinkonun depolanamaması sonucu oluşur ve buna bağlı olarak insan metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Çinko yetersizliği: yorgunluk, iştahta azalma, görme zayıflığı (sarı nokta), şeker ya da prostat problemleri,  saç dökülmesi, tırnak üstünde küçük beyazlıklar, el parmaklarında ve ayaklarda soğukluk, çocuklar ve ergenlerde gelişme problemleri, iyileşmeyen yaralar, ishal (diyare) gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Çinko yetersizliğine bağlı bu tür hastalıkların tedavisinde çinko takviyesi için kullanılır.

ZINVITAL 66 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZINVITAL , çinko yetersizliği olan  hastalarda çinko düzeyinin yükseltilmesi amacıyla kullanılmaktadır.
 3. Uzun süre kullanılması bakır eksikliğine sebep olur.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız varsa, kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 5. Kepekli ve lifli besinler (keten tohumu, buğday kepeği, tahıllar, baklagiller gibi), süt ürünleri ve kahve, çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür yiyecek ve içeceklerle (su dışında) birlikte kullanmayınız.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktor kontrolünde kullanılabilir.

ZINVITAL 66 mg Şurup’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yemeklerden önce ya da sonra veya yemeklerle birlikte kullanılabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko
İlaç Marka İsmi: ZINVITAL 66 mg Şurup

Yorum Yap