ZINOBEST 15 mg Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Çinko’dur. ZINOBEST 15 mg Şurup, vücuttaki çinko oranında yetersizlik tespit edildiği ve çinko takviyesinin gerekli olduğu durumlarda etkili bir şuruptur.  Altı aylık üzeri bebekler ve büyüme çağındaki çocuklarda gelişimi desteklemek, çinko yetersizliğine bağlı rahatsızlıklarda çinkonun normal seviyelerde tutulmasını sağlamak için kullanılmaktadır.

 

ZINOBEST 15 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim gözetiminde kullanılabilir.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 4. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebek ve çocuklar içindir.
 5. ZINOBEST uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 6. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 7. Tahıllar, baklagiller, buğday kepeği, keten tohumu gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 8. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 9. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 10. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltabileceğinden, ZINOBEST ile beraber bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 11. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 12. Bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, hormonların dengelenmesine, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, kan şekerinde denge sağlanmasına, göz sağlığı, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi şekilde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim önerisiyle belirlenen oranda alınmalıdır. Her gün muntazam olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Vücutta çinko seviyesinin az olması veya fazla oranda çinko alınması, sağlığınızın bozulmasına neden olmaktadır.

 

ZINOBEST 15 mg Şurup’un kullanım Şekli:

 1. ZINOBEST her kullanımdan önce hafifçe çalkalanmalıdır. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle veya ölçüm kaşığıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.
 2. ZINOBEST günlük doz olarak : 6 ila 12 ay arası bebeklere 1,5 ml; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 2 ml; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 4 ml; 9 ila 13 yaş aralığı: 6 ml; 14 ila 18 yaş aralığındakilere 10 ml ( iki kaşık); erişkinlere 13 ml şeklinde verilmesi yeterli olacaktır.
 3. ZINOBEST kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine tamı tamına uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.

 

ZINOBEST 15 mg Şurup Yan Etkileri :

 1. ZINOBEST şurubu içtikten sonra  ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. ZINOBEST, aç karnına alındığında mide bulantısı, kusma, gastrik irritasyon, gastrit ve diare gözlenebilir.
 3. Yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda çeşitli gastrointestinal şikayetler ortaya çıkabilir. İlacın kullanımına ara verilince bu yan etkiler kaybolur.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat’tır.
İlaç Marka İsmi: ZINOBEST 15 mg Şurup

1 Yorum

 1. Pinar alkaya 30 Mart 2019

Yorum Yap