Zinnat Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sefuroksim aksetil’dir. Zinnat Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak, ağır ve hayati türdeki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit, bronşit, zatürre, orta kulak iltihabı) enfeksiyonları; idrar yolu (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları; Lyme hastalığı (kene ısırması ile geçen bakterinin yol açtığı hastalık); bel soğukluğu (gonore); deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarında (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihaplanması gibi) tedavi edici bir ilaçtır.

Zinnat Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunum yolu (bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit, bronşit, zatürre, orta kulak iltihabı) enfeksiyonları; idrar yolu (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları; Lyme hastalığı (kene ısırması ile geçen bakterinin yol açtığı hastalık); bel soğukluğu (gonore); deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarında (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihaplanması gibi) tedavi edici bir ilaçtır.
 3. Bu ilacın kullanımından 2 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit ve H2-Reseptör antagonisti grubuna ait herhangi bir ilaç kullanmayınız. Çünkü ilacınızı, bu ilaçlarla birlikte kullanmanız, ilacınızın etkisini azaltabilir.
 4. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 5. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 7. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 8. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , kolit-kalın bağırsak iltihabı, yetersiz beslenme, şeker hastalığı rahatsızlığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Zinnat Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tercihen tok karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı ve sulu ishal, ciltte isilik, kabartı, ciltte veya gözlerde sararma, istem dışı kasılma gibi yan etkilerde  derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Sefuroksim aksetil

İlaç Marka İsmi: Zinnat Film Tablet

Bir Yorum Yazın