ZINFORT 110 mg Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Çinko’dur. ZINFORT 110 mg Şurup, Çinko eksikliğinin önlenmesinde ve tedavisinde etkili bir şuruptur.  6 aylığın üzerindeki bebekler ve büyüme çağındaki çocuklarda gelişimi desteklemek ve çinko takviyesine gerek görülen rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

 

ZINFORT 110 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 3. Tahıllar, baklagiller, buğday kepeği, keten tohumu gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 4. Günde 30 mg’ın üzerinde çinko kullanıldığında sparfloksasinin emilimini azaltabilir. Bundan dolayı ZINFORT sparfloksasinin kullanımından en az 3 saat sonra alınmalıdır.
 5. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 6. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 7. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, tetrasiklinler, penisilaminler, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltabileceğinden, ZINFORT ile beraber bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 8. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 9. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 10. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim kontrolüyle kullanılabilir.

 

ZINFORT 110 mg Şurup’un kullanım Şekli:

 1. ZINFORT kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. ZINFORT günlük doz olarak : 6 ila 12 ay arası bebeklere 0,5 – 1 ml; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 1 – 1,5  ml; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 1 – 2 ml; 9 ila 13 yaş aralığı: 2 – 4 ml ; 14 ila 18 yaş aralığındakilere 2 – 5 ml ; erişkinlere 2 – 8 ml şeklinde kullanılması önerilmektedir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle alınız. Yemekten hemen önce, sonra ya da yemek esnasında alınabilir.

 

ZINFORT 110 mg Şurup’un Yan Etkileri :

 1. ZINFORT ilacı içtikten sonra  ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. ZINFORT, aç karnına alındığında mide bulantısı, kusma, gastrik irritasyon, gastrit ve diare gözlenebilir.
 3. Yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda çeşitli gastrointestinal şikayetler ortaya çıkabilir. İlacın kullanımına ara verilince bu yan etkiler kaybolur.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko
İlaç Marka İsmi: ZINFORT 110 mg Şurup

ZINFORT 110 mg Şurup Kullanma Talimatı


ZINFORT 110 mg Şurup Kullanma Talimatı

Yorum Yap