ZINCOVER Pediatrik Şurup

Endikasyon Bilgisi :

ZINCOVER Pediatrik Şurup, Çinko içeren bir şuruptur. Yeni doğan bebekler ve büyüme çağındaki çocuklarda gelişimi desteklemek ve çinko takviyesine gerek görüldüğü rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

 

ZINCOVER Pediatrik Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Çinko, vücut sağlığının en iyi şekilde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim önerisiyle belirlenen oranda alınmalıdır. Her gün muntazam olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır.
 3. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim gözetiminde kullanılabilir.
 4. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 5. ZINCOVER Şurup uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 6. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 7. Tahıllar, baklagiller, buğday kepeği, keten tohumu gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 8. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 9. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, tetrasiklinler, penisilaminler, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin  ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltabileceğinden, ZINCOVER Şurup ile beraber bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.

 

ZINCOVER Pediatrik Şurup’un kullanım Şekli:

 1. ZINCOVER Şurup hekim tarafından nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. İlacın söylenilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması şikayetlerinizde bir düzelme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları verir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşıkla almalı, yemek kaşığı kullanılmamalıdır.
 3. ZINCOVER Şurup, açken içilmemeli, yemekten hemen sonra veya yemek esnasında kullanılmalıdır.
 4. 1 yaşına kadar olan bebeklere 1,5 ml; 1 ila 10 yaşları arasındaki çocuklara 3,5 ml; 10 yaşından büyük çocuklar ve erişkinlere 5 ml  (1 kaşık)  şeklinde uygulanması önerilmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. ZINCOVER şurubu içtikten sonra  ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda çeşitli gastrointestinal şikayetler ortaya çıkabilir. İlacın kullanımına ara verilince bu yan etkiler kaybolur.
 3. ZINCOVER Şurup, aç karnına alındığında mide bulantısı, kusma, gastrik irritasyon, gastrit ve diare gözlenebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko
İlaç Marka İsmi: ZINCOVER Pediatrik Şurup

Yorum Yap