ZINCO 50 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

ZINCO-220 50 mg 40 Kapsül, içinde Çinko sülfat adlı etken maddeyi ihtiva eden bir ilaçtır. Kapsüllerden her birinde 50 mg çinko bulunur. Vücudunda çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş hastalarda çinko yetersizliğine bağlı semptomları gidermek; Akrodermatitis enteropatika (çinko emilim bozukluğu) ve Wilson hastalığını (vücutta aşırı derecede bakır birikmesi durumu) tedavi etmek için kullanılmaktadır.

 

ZINCO 50 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZINCO kapsül 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 3. Hamilelikte tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir. Emziriyorsanız hekiminize danışmadan danışmadan kullanmayınız.
 4. Kan şekerinin dengelenmesi, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, hormonların dengelenmesine, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi şekilde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim önerisiyle belirlenen oranda alınmalıdır.
 5. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla kullanılması sağlığınızın bozulmasına neden olur.
 6. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 7. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 8. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 9. ZINCO uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 10. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 11. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber ZINCO ilacı kullanmanız önerilmemektedir.
 12. Gebelik önleyici ilaçlar, mide asidi ilaçları, tetrasiklinler ve kalsiyum ilaçlarıyla eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltacağından, ZINCO kapsülü kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini almanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 2 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.

 

ZINCO 50 mg Kapsül’ün kullanım Şekli:

 

 1. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.
 2. Çinko emilimi bozukluğu olanlar: günde 2-3 kapsül, wilson hastaları günde 3 kapsül
 3. ZINCO kapsülü kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. ZINCO kapsülü aldıktan sonra  ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda çeşitli gastrointestinal şikayetler ortaya çıkabilir. İlacın kullanımına ara verilince bu yan etkiler kaybolur.
 3. ZINCO kapsül aç karnına alındığında mide bulantısı, kusma, gastrik irritasyon, gastrit ve diare gözlenebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat’tır.
İlaç Marka İsmi:ZINCO-220 50 mg 40 Kapsül

ZINCO 50 mg Kapsül Kullanma Talimatı


ZINCO 50 mg Kapsül Kullanma Talimatı

Yorum Yap