ZINCO 30 mg FORT Şurup

Endikasyon Bilgisi :

ZINCO 30 mg FORT Şurup, içinde çinko sülfat adlı aktif maddeyi ihtiva eden bir çinko ilacıdır. Çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerdeki çinko yetersizliğine bağlı semptomları gidermek; aynı zamanda 6 aylıktan büyük bebekler, büyüme çağındaki çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinko seviyesini korumak amacıyla uygulanmaktadır.

 

ZINCO 30 mg FORT Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.
 2. Kan şekerinin dengelenmesi, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, hormonların dengelenmesine, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi şekilde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim önerisiyle belirlenen oranda alınmalıdır.
 3. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla kullanılması sağlığınızın bozulmasına neden olur.
 4. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 5. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 6. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 7. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebekler, çocuklar, ergen ve erişkinler içindir.
 8. Çinko tuzları ile tetrasiklinler ve penisilaminlerin birlikte alımı etki azalmasına sebep olabilir, bu maddeler çinko tuzları ile 3 saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 9. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 10. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 11. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 12. Mide asidini giderici ilaçlar, çinko sülfatın emilme hızını ve miktarını azaltmaktadır.
 13. Gebelik önleyici ilaçlar plazma çinko düzeyini azaltabilir.
 14. Günde 30 mg’ın üzerinde çinko kullanıldığında sparfloksasinin emilimini azaltabilir. Bundan dolayı ZINCO Fort sparfloksasinin kullanımından en az 3 saat sonra alınmalıdır.
 15. ZINCO Fort uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 16. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.

 

ZINCO 30 mg FORT Şurup’un kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz ZINCO Fort reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın söylenilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması şikayetlerinizde bir düzelme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. ZINCO Fort Şurubu her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle veya bir ölçüm kaşığıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız. Yemekten hemen önce, sonra ya da yemek esnasında alınabilir.
 3. ZINCO Fort günlük doz olarak :6 ila 12 ay arası bebeklere 0,5 ml; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 1 ml; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 1,5 ml; 9 ila 13 yaş aralığı: 2,5 ml (yarım kaşık); 14 ila 18 yaş aralığındakilere 3 ml ; erişkinlere 5 ml (bir kaşık) şeklinde günde 1 defa verilmesi önerilmektedir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. ZINCO Fort Şurubu aldıktan sonra  ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Geçici yan etkiler: Mide şişkinliği, bulantı, yanma, kusma
 3. Kalp ritminde düzensizlik, kan basıncının düşmesi çok ender rastlanan yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat’tır.
İlaç Marka İsmi: ZINCO 30 mg FORT Şurup

ZINCO 30 mg FORT Şurup Kullanma Talimatı


ZINCO 30 mg FORT Şurup Kullanma Talimatı

Yorum Yap