ZINCO 15 mg Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Çinko’dur. ZINCO 15 mg Şurup, 6 aylıktan büyük bebekler, büyüme çağındaki çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinkonun normal seviyede tutulması ve çinko takviyesinin gerekli olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

 

ZINCO 15 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 2. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim gözetiminde kullanılabilir.
 3. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 4. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 5. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebek ve çocuklar içindir.
 6. ZINCO Şurubu uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 7. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 8. Tahıllar, baklagiller, buğday kepeği, keten tohumu gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 9. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 10. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 11. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin  ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltabileceğinden, ZINCO Şurup ile beraber bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 12. Çinko tuzları ile tetrasiklinler ve penisilaminlerin birlikte alımı etki azalmasına sebep olabilir, bu maddeler çinko tuzları ile 3 saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 13. Kan şekerinin dengelenmesi, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, hormonların dengelenmesine, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi şekilde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim önerisiyle belirlenen oranda alınmalıdır. Her gün muntazam olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla alınması, sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.

ZINCO 15 mg Şurup’un kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz ZINCO Şurubu reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın söylenilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması şikayetlerinizde bir düzelme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. ZINCO Şurubu her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle veya bir ölçüm kaşığıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.
 3. 6 ila 12 ay arası bebeklere 1,5 ml; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 2 ml; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 4 ml; 9 ila 13 yaş aralığı: 6 ml; 14 ila 18 yaş aralığındakilere 10 ml ( iki kaşık); erişkinlere 13 ml ZINCO Şurup şeklinde verilmesi önerilmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Geçici yan etkiler: Yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda çeşitli gastrointestinal şikayetler ortaya çıkabilir. İlacın kullanımına ara verilince bu yan etkiler kaybolur.
 2. ZINCO Şurubu aldıktan sonra  ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 3. Kalp ritminde düzensizlik, kan basıncının düşmesi çok ender rastlanan yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat’tır
İlaç Marka İsmi: ZINCO 15 mg Şurup

ZINCO 15 mg Şurup Kullanma Talimatı


ZINCO 15 mg Şurup Kullanma Talimatı

Yorum Yap