Zestril Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Lisinopril dihidrat’tır. Zestril Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacıdır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp krizi sonrası ölüm riskinin azaltılması ve konjestif kalp yetmezliği tedavisinde kullanılır.

Zestril Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp krizi sonrası ölüm riskinin azaltılması ve konjestif kalp yetmezliği tedavisinde kullanılır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. Tedaviniz süresince, potasyum takviyeleri ve tuz türevleri kullanmaktan kaçınınız.
 5. Karaciğer ve böbrek hastalığınız varsa veya konjestif kalp yetmezliği, kalp hastalığı ya da diyabet (şeker hastalığı) rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 8. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınızı ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 9. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol tansiyonunuzu daha da düşürebilir  ve ilacın olası yan etkilerini daha da arttırabilir.
 10. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Zestril Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç karnına veya yemeklerle birlikte alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı, ateş, kalp atışlarında düzensizlik ya da hızlı kalp atışları, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, sersemlik hissi, bayılma, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

 

 

İlaç Etken Maddesi:  Lisinopril dihidrat

İlaç Marka İsmi: Zestril Tablet

Bir Yorum Yazın