ZEPAHEX 125 mg film tablet

İlaç Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 

  1. İlaç Marka İsmi: ZEPAHEX 125 mg film tablet
  2. Endikasyon Bilgisi: ZEPAHEX ilaç, Bosentan monohidrat adlı etken maddeyi içinde bulundurur. Pulmoner arteriyel hipertansiyonda ve dijital ülseri olan sistemik skleroz hastalarında; akciğerlere olan kan akışını verimli hale getirmek, kalbin iş yükünü azaltmak için endotelin reseptör antagonisti olarak.
  3. ZEPAHEX DOZAJI: yetişkinler için günde 2 defa 62,5 ya da 125 mg; çocuklar için sabah ve akşam 2 mg/kg. şeklindedir.
  4. ZEPAHEX ile etkileşimi olan preperatlar: ketokonazol, vorikonazol, itrakonazol, ritonavir, Siklosporin A, karbamazepin, Takrolimus, glibenklamid, Rifampisin, fenobarbital, Simvastatin, fenitoin, sirolimus, Nevirapin, gebeliği önleyici hormonal ilaçlar, sildenafil, epoprostenol.
  5. ZEPAHEX’in kontrendikeleri: alerjik reaksiyon, karaciğer bozukluğu, gebelik, normalin 3 katı karaciğer aminotransferaz seviyeleri, Siklosporin A ile eş zamanlı kullanmak.
  6. ZEPAHEX, hamilelikte X kategorisindedir; emzirme döneminde hekime danışmadan kullanılmaz.
  7. ZEPAHEX yan etkisi: hipotansiyon, bacak ve bilek ödemi, yüzde kızarıklık,  reflü, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, ciltte kaşıntılı döküntü.
  8. ZEPAHEX 125 mg film tablet de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. ZEPAHEX tedavisi yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
  9. ZEPAHEX 125 mg film tablet sırasıyla, Kalp Damar Sistemi, Antihipertansifler, Diğer antihipertansifler, pulmoner arteriyel hipertansiyon için antihipertansifler ve bosentan olarak sınıflandırılmış şekilde, C02KX01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz ZEPAHEX üretimini Sanofi İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir.  ZEPAHEX 125 mg için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; ZEPAHEX’e başlarken bilinmesi gereken konular; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, sakıncaları; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozajı; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

 

ZEPAHEX 125 mg kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
ZEPAHEX 125 mg kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

ZEPAHEX 125 mg kısa ürün bilgisi
ZEPAHEX 125 mg kısa ürün bilgisi

Ruhsatı:  Sanofi İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Adres: Büyükdere Cad. No:193 Levent Şişli-İstanbul 34394
Tel no: 0( 212) 339 39 00-Faks no: o (0212) 339 11 99

Yorum Yap