Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Ziprasidon mesilat’tır. Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma,zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali)   tedavisinde kullanılır.

Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer ilacın kullanımı sırasında baş dönmesi, sersemlik, nöbet veya hızlı ve çarpıntılı kalp atışları varsa ya da bayılma durumu görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Yaşlı yetişkinlerde bu ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 5. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 6. Eğer yakın zamanda geçirilmiş bir kalp krizi öykünüz veya kontrol altına alınmamış kalp yetmezliğiniz varsa ya da aile geçmişinde veya kişisel uzamış QT sendromu rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. Eğer karaciğer hastalığınız varsa veya hastalık nöbeti, epilepsi, kanda düşük potasyum veya magnezyum seviyesi ya da kalp ritm bozukluğunuz varsa  veya geçmişte yaşanmış kalp krizi öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli  bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 9. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz süresince doktorunuzla düzenli olarak görüşünüz.
 10. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 11. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 13. Bu ilacın kullanımının zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 14. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, sersemlik, nöbet veya hızlı ve çarpıntılı kalp atışları, yüksek tansiyon varsa ya da bayılma durumu görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Ziprasidon mesilat

İlaç Marka İsmi: Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon

Yorum Yap