Zefomen Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Lamivudin’dir. Zefomen Film Tablet, belirli virüs hücrelerinin çoğalmasını önleyen, kronik hepatit B  tedavisi ile ilgili  bir ilaçtır.

Zefomen Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Belirli virüs hücrelerinin çoğalmasını önleyen, kronik hepatit B  tedavisi ile ilgili  bir ilaçtır.
 3. Hepatit B hastalığınız varsa  ilacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 4. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 5. Bu ilaç vücudunuzda  enfeksiyonlarla  savaşan kan hücrelerini azaltabilir. Bu  durum bir yaralanma esnasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırmalısınız.
 6. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. Eğer pankreas iltihaplanması, kaslarda problem, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise  doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 8. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı pankreas ve karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Zefomen Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile birlikte tercihen yemeklerle ya da yemeklerden önce aç karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp altışlarında artış ve düzensizlik, solunum problemleri, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda hissizlik veya soğukluk hissi gibi yan etkilerde tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Lamivudin

İlaç Marka İsmi: Zefomen Film Tablet

Yorum Yap