Zalpra Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Alprazolam‘ dır. Zalpra Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. Anksiyete ( endişe, kaygı hali) bozuklukları, endişe, korku ve gerginlik durumu, depresyonun eşlik ettiği anksiyete bozuklukları ve panik bozuklukların tedavisinde kullanılır.

Zalpra Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almayınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 4. Bu ilaç sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. İlacın kullanımını yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 5. Bu ilacın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. Yalnızca doktorun reçete ettiği kişi kullanmalıdır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da geçmişte hap ya da alkol bağımlılığı öykünüz,  depresyon öykünüz, intihar düşüncesi veya davranışı öykünüz ya da göz tansiyonu (glokom) veya dar açılı göz tansiyonu rahatsızlığınız,astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz süresince doktorunuzla düzenli olarak görüşünüz.
 8. Bu ilacın kullanımı sırasında  greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Bu ilaç greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir. Bu  etkileşim tehlikeli durumlara yol açabilir.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 10. Bu ilaç 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Bu ilacı kullanırken alkol almayınız.Çünkü  alkolün etkisini arttırmaktadır.
 12. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Zalpra Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken  kızgınlık, saldırganlık, ajitasyon, halüsinasyonlar, sarılık (gözlerde ve ciltte sararma) normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama durumlarından herhangi biri veya bir kaçı ile karşılaşırsanız tıbbi yardım acilen  doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Alprazolam

İlaç Marka İsmi:  Zalpra Tablet

 

Bir Yorum Yazın