ZALDIAR 20 Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, tramadol hidroklorür’dür. ZALDIAR Film Tablet, merkezi sinir sistemi üzerine etki eden ağrı kesici bir ilaçtır.  Omurilik ve beyinde belirli sinirlere etki ederek ağrının giderilmesini sağlar. Orta veya şiddetli derecedeki ağrı tedavisinde, parasetamol ve tramadol ‘un birlikte kullanılmasının  gerekli olduğu düşünülen hastalarda kullanılır.

ZALDIAR Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZALDIAR, sadece orta veya şiddetli derecedeki ağrı tedavisinde, parasetamol ve tramadol ‘un birlikte kullanılmasının  gerekli olduğu düşünülen hastalarda kullanılmalıdır.
 3. Eğer, Monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri denen ilaçlar (depresyon veya Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç türü) alıyorsanız veya son 14 gün içerisinde aldıysanız ya da  uyku hapları, ağrı kesiciler veya diğer psikotropik (duygu durumunu etkileyen ilaçlar) ilaçlar alıyorsanız veya sara hastasıysanız ya da ciddi karaciğer bozukluğunuz varsa veya alkol aldıysanız; ZALDIAR kullanmayınız.
 4. Eğer böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa ya da astım, ciddi akciğer problemleri,  bilinç bozukluğu, şok durumu veya yakın zamanda kafa yaralanması, şok veya kusma ile ilişkili şiddetli bağ ağrısı yaşadıysanız, Buprenorfin, nalbufin veya pentazokin içeren ağrı kesiciler kullanıyorsanız; ZALDIAR’ı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. Anestezi alacaksanız, dotorunuza veya diş hekiminize ZALDIAR kullandığınızı söyleyiniz.
 6. Parasetamol veya tramadol içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız veya diğer ilaçlara (örneğin morfin) bağımlılığınız varsa, ZALDIAR‘ı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 7. ZALDIAR bağımlılık yapıcı özelliğe sahiptir. Uzun süreli kullanıldığında etkinliği azalabilir ve böylelikle daha yüksek dozda almanız gerekebilir. İlaç kullanmaya meyilli veya ilaç bağımlılığı olan hastalarda, sadece sıkı tıbbi gözlem altında ve kısa süreli kullanılmalıdır.
 8. Kullanımı uyuklama, bulanık görme ve baş dönmesine sebep olabileceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı   gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

ZALDIAR Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç karnına veya besinlerle birlikte alınabilir.
 3. Doz ağrınızın şiddetine ve ağrı duyarlılığınıza göre ayarlanmalıdır. Genellikle ağrının giderilebildiği en düşük doz kullanılmalıdır
 4. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Başlangıç dozu olarak günde 2 tablettir. Ancak gerekli görüldüğü durumlarda günde 8 tableti geçmemek üzere ilave doz alınabilir. Dozlar arasındaki ara en az  6 saat olmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, ağız kuruluğu, baş dönmesi, uyku hali, karın ağrısı ve gaz yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, tramadol hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ZALDIAR Film Tablet

Bir Yorum Yazın