ZALAIN Vajinal Supozituar

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sertakonozol Nitrat’tır. ZALAIN Vajinal Supozituar, vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

ZALAIN Vajinal Supozituar Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 4. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 5. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 6. İlacın göz,burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız.
 7. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınınız.
 8. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdırlar.
 9. Adet döneminde tedavi kesilmemelidir.
 10. Tedavi süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Çamaşırlarınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 11. Bu ilacın prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Bu yüzden bu ilaçla prezervatifin temasından kaçınınız.
 12. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Adet döneminizde dahil olmak üzere reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ZALAIN Vajinal Supozituar’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse, o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Fitil olarak hazırlanan ilacınızı  gece yatmadan önce tercihen yatar pozisyonda vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Klinik belirtiler devam ettiği takdirde, ikinci bir vajinal supozituvar 7 gün sonra tekrar uygulanmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın uygulandığı bölgede kaşıntı, tahriş ve yanma hissi gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Sertakonozol Nitrat

İlaç Marka İsmi: ZALAIN Vajinal Supozituar

Bir Yorum Yazın