Zalain Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sertakonazol nitrat’tır. Zalain Çözelti, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. El ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıkları (atlet ayağı-tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda görülen mantar enfeksiyonu (moniliyaz); avuç içlerinde görülen kronik mantar enfeksiyonu (tinea manum); gövde, kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonu (tinea korporis);  sakal mantarı (Tinea barbae); sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan bir tür mantar hastalığı (pitriyazis versikolor) tedavisinde kullanılır.

Zalain Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Enfeksiyon iyileşene kadar bol, gevşek ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 5. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 7. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 8. Tedavi başladıktan sonra bir kaç hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan sonra, mantarlı bölgenin tamamen temizlenmesi 4 haftayı bulur. Hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemek için 4 hafta düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
 10. Göz, burun ve ağıza temasından sakınınız. Yanlışlıkla teması halinde bol su ile yıkayınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Zalain Çözelti’nin Kullanım Şekli:

 1. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Günde iki kez (sabah, akşam) olmak üzere mantarlı bölgeye takriben 15 cm uzaklıktan hafif ve düzgün bir şekilde püskürtünüz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Uygulanan bölgede geçici kızarıklık, yanma hissi ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sertakonazol nitrat

İlaç Marka İsmi:  Zalain Çözelti

Zalain Çözelti kullanma talimatı


Zalain Çözelti İlaç Prospektüsü

 

Bir Yorum Yazın