ZADİTEN Steril Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi   Ketotifen’dir. ZADİTEN Steril Göz Damlası,  alerji belirtileri olan gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma durumlarının giderilmesinde kullanılır.

ZADİTEN Steril Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz, varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alerji belirtileri olan gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma durumlarının giderilmesinde kullanılır.
 3. İlacı kullanımınız sırasında gözünüzde iltihaplanma, ağrı ya da görüş keskinliğinde anormal bir değişiklik meydana geldiyse ilacın kullanımını durdurunuz ve acil yardım alınız, doktorunuzla tekrar görüşünüz.
 4. Göz tansiyonunuz varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 5. Lens kullanıyorsanız,  bu ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 6. Tedavi sırasında, gözlerde şiddetli ağrı, görmede ani değişiklik,  gözlerin kızarması, ışığa karsı bakarken ağrı duyma ya da çift görme durumu veya aniden görme alanında yüzen lekeler belirmesi durumlarından herhangi birisi görülürse derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 8. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine kullanacaksanız, görmenizin berraklaşmasını bekleyiniz.
 9. 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ZADİTEN Steril Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez birer damla olarak uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Geçici yanma, batma ve görmede bulanıklık  yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Ketotifen

İlaç Marka İsmi: ZADİTEN Steril Göz Damlası

ZADİTEN Steril Göz Damlası İlaç Prospektüsü


ZADİTEN-Steril-Göz-Damlası-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın