Yomesan Çiğneme Tableti

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Niklozamid’dir. Bu etken madde tenyalara karşı oldukça etkilidir. Vücudunuzda enfeksiyonlara sebep olan çeşitli tenyaları öldürerek etki eder. Etkisiz hale gelen tenyalar kolay bir şekilde vücut tarafından parçalanır. Yomesan Çiğneme Tableti domuz, sığır, balık tenyaları gibi çeşitli tenyaların ortaya çıkardığı enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Yomesan Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

 1. İlacın etken maddesine (Niklozamid) alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 2. Yomesan Çiğneme Tableti genellikle bir müshil ilacı ile verilir. Bunun sebebi tenyaların kolayca vücuttan atılımını sağlamak içindir.
 3. Doktorunuzun belirlediği süre zarfı boyunca ilacı kullanmaya özen gösteriniz. Durumunuzda iyileşme görülse dahi doktorunuzun belirlediği tarihten önce bu ilacı kullanmayı bırakmayınız. Eğer ilacı bırakılması gerekenden daha erken bırakırsanız tekrar durumunuz kötüleşmeye başlayabilir.
 4. İlaç grip ya da soğuk algınlığı gibi durumlara tedavi sunmamaktadır.
 5. İlaç kullanımı boyunca alkol almaktan kaçınmalısınız.
 6. Doktorunuz tersini söylemedikçe, 2 yaşından daha küçük çocuklara bu ilacı vermeyiniz.
 7. İlaç anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında bu ilacı kullanmamalısınız.
 8. İlacın araç ya da makine kullanımına ilişkin engel teşkil edecek bir belirtisi olmasa da üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.

Yomesan Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli:

İlacı hekiminiz nasıl reçete ettiyse ona tam uyunuz. Lütfen tedavi süresi boyunca doktorunuzun talimatlarının dışına çıkmamaya özen gösteriniz.

Yomesan Çiğneme Tableti’ni kahvaltıdan sonra alabilirsiniz. İlacı ağzınızda çiğnedikten sonra bir miktar su takviyesiyle yutmalısınız. Eğer bu ilacı bir çocuk alacaksa, ilacın tabletini bir bardak suda dağıttıktan ve karıştırdıktan sonra vermeniz tavsiye edilir.

Lütfen ilacı doktorunuzun belirlediği süre zarfı boyunca kullanmaya özen gösteriniz. Aksi halde tam iyileşme sağlayamayabilirsiniz.

Eğer ilaçta doz aşımı yaptığınızı düşünüyorsanız acil yardım alınız.

Yomesan Çiğneme Tableti’nin Olası Yan Etkileri:

İlacın etken maddesine alerjiye bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük ve dil, dudak, boğaz ve yüzde şişme gibi durumlarda acil yardım alınız.

İlacın daha hafif yan etkileri ise şunlardır;

sırt ve baş ağrısı, ağızda kötü tat hissi, iştah kaybı, karın ağrısı veya ishal, iç bulantısı, kusma
İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Niklozamid
İlaç Marka İsmi: Yomesan Çiğneme Tableti

Yorum(3)

 1. 31 Temmuz 2014
 2. 23 Mayıs 2015
  • 10 Mart 2016

Bir Yorum Yazın