Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı

Endikasyon Bilgisi :

YAZZ 24+4 Doğum Kontrol Hapı‘nın etken maddesi Drospirenon, Etinil estradiol’dür. YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet, gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. YAZZ, yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı)  önler, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını engeller. YAZZ, gebeliği önleyici olarak kullanılmakla birlikte bayanlarda, hormonsal bozukluklara bağlı ödem, akne (sivilce) ve sebore (derinin aşırı yağlanması sonucu kepeklenme, kabuklanma ve pullanmasıyla belirgin deri bozukluğu) şikayetlerinin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

 1. İlacın etken maddesine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilacın kullanımı ile inme, toplardamarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile alakalı rahatsızlık riski artışı arasında bir bağlantı olduğu öne sürülmüştür. Ama bu durum nadirdir. Eğer böyle bir riski taşıyorsanız lütfen ilacın yarar ve zarar ilişkisini karşılaştırınız ve bu konuyu doktorunuza danışınız.
 3. Toplardamarda veya atardamarda pıhtı oluşumu, bir damarda meydana gelen trombüsten ayrılan pıhtının başka bir damarda tıkanmaya yol açması ya da beyindeki damarlarla alakalı bir durum şu belirtilerle kendini gösterebilir;  bacaklarda ağrı veya şişme, sol kola doğru ilerleyen ya da ilerlemeyen ani şiddetli göğüs ağrıları, ani öksürükler, süresi uzun şiddetli baş ağrıları, ani olarak ortaya çıkan kısmi ya da tam görme kaybı oluşumu, cisimleri çift görme, konuşmada bozukluk, şiddetli baş dönmeleri ve vücudun belli bir bölgesinde ortaya çıkan belirli bir hissizlik veya güç kaybı.
 4. İlacın kullanımından doğan bu risk faktörleri, yüksek tansinyon, migren, obezite, sigara kullanımı, kalp kapak rahatsızlığı, kandaki lipoprotein düzeylerinin bozukluğu, bahsedilen risk faktörlerine genetik yatkınlık ve yaş ile artabilir.
 5. Doğum kontrol hapı kullanımıyla karaciğerde iyi huylu veya kötü huylu karaciğer tümörü oluşumu arasında bir bağlantı olabilir. Çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınlar da seyrek olarak iyi huylu karaciğer tümörleri ve çok seyrek olarak kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir.
 6. İlacı kullandıktan sonra hipertansiyon meydana gelirse doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuzun önerisiyle ilacı kullanmayı bırakıp hipertansiyonu tedavi ettirme yoluna gidebilirsiniz.
 7. Eğer karaciğer işlevleriniz bozuk ise, düzelene kadar doğum konrtol haplarını kullanmayınız. Bu duruma sahip olanlar karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesini beklemelidirler.
 8. Doğum kontrolü hapları AIDS e ya da cinsel ilişkiye bağlı hastalıklara karşı sizi korumaz.
 9. İlacı uzun süreli kullandıysanız tıbbi muayeneden geçmeniz tavsiye edilir.
 10. İlaç araç ya da araba kullanımına engel teşkil etmez.
 11. Yazz Doğum Kontrol Hapı laktoz içerir. Eğer laktoz sindiriminde sorun yaşıyorsanız bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 12. Yazz’ı gebelik döneminde kullanmamalısınız.

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli:

İlacı hekiminiz nasıl reçete ettiyse ona tam olarak uyunuz. Lütfen ilacı kullandığınız süre boyunca doktorunuzun talimatlarının dışına çıkmayınız.

Yazz 24+4 ilacının tablet formunu ilacın paketinde yazanlara göre, her gün aynı zamanda bir miktar su ile almaya özen gösteriniz. İlacı 28 gün boyunca her gün 1 tablet alımı şeklinde kullanınız.

Kanama başlaması etken madde barındırmayan beyaz renkli 4 adet tabletin alınımının başlamasından 2 veya 3 gün sonra olur.

Lütfen dozları zamanında almaya özen gösteriniz. 12 saatten daha az bir süre gecikmesinde ilaç gebelik önleyiciliğini kaybetmez. Ancak 12 saatten sonra ilaç gebelik önleyici etkisini kaybetmeye başlar.

İlaç kullanımında doz aşımı yaptığınızı düşünüyorsanız lütfen acil yardım alınız.

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet’in Yan Etkileri:

İlacın etken maddesine alerji olarak ortaya çıkan kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, boğaz, dudak ve yüzde şişme durumlarında lütfen ilacın kullanımını kesiniz ve acil yardım alınız.

Eğer olağandışı bir şekilde vajinada kanama ya da memede kitle oluşumu meydana geldiyse doktorunuzu arayınız ve acil yardım alınız.

İlacın daha hafif yan etkileri ise şunlardır;

iç bulantısı, kusma, baş ağrısı, depresif ruh hali, ishal, karın ağrısı, vajinal akıntı, cinsel dürtüde azalma ya da artma, meme akıntısı, kilo alma ya da kaybetme, memede hassasiyetin artması.

İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Drospirenon, Etinil estradiol
İlaç Marka İsmi: YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet kullanma talimatı

Yorum(3)

 1. 12 Kasım 2015
 2. 17 Kasım 2015
 3. 3 Temmuz 2017

Bir Yorum Yazın