XYZAL Oral Damla

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Levosetirizin‘dir. XYZAL 5 mg Oral Damla, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili antihistaminik bir ilaçtır. Alerji tedavisinde kullanılır. Histamini yok edici etkisi ile kurdeşen belirtilerinde iyileşme sağlar, alerjik nezle belirtilerni iyileştirir. XYZAL damla, deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik gibi şikayetlerle belirgin  nedeni belli olmayan kronik kurdeşen (üritker) tedavisi ile boğaz, burun, gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi belirtilerle seyreden alerjik rinit (arada bir/ sürekli alerjik nezle veya mevsimsel -saman nezlesi) tedavisi ve şikayetlerinin giderilmesi için kullanılmaktadır. Kullanımı, 2 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

—Alerjik rinit (alerjik nezle) :
•Saman nezlesi olarak da bilinen mevsimsel alerjik rinit ağaç, çimen ve ot polenleri gibi ev
dışında bulunan alerjenler ile tetiklenir.
•Uzun süre devam eden (pereniyal) alerjik rinit yıl boyu görülebilir ve genellikle ev tozu
akarları, hayvan tüyü kepeği ve/veya küf sporları gibi ev içindeki alerjenler ile tetiklenir.
•Alerjik rinit (alerjik nezle) belirtileri aşağıdakileri içerebilir:
–Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı, geniz akıntısı, hapşırık, öksürük

 

XYZAL 5 mg Oral Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı hassasiyetiniz var ise; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. XYZAL, alerji tedavisinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır.
 3. Çok şiddetli böbrek hastalığınız varsa ya da diyalize bağlı yaşıyorsanız, XYZAL‘ ı kullanmayınız.
 4. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) herhangi birini kullanıyorsanız, XYZAL‘ ı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. XYZAL‘ ı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 5. Eğer, böbrek rahatsızlığınız veya fenilketonüri hastalığınız ya da herhangi bir ilaca karşı daha önce bir hassasiyet yaşadıysanız; XYZAL‘ ı kullanmadan önce hekiminize durumunuz hakkında bilgi veriniz.  İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 6. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen hekiminizle görüşünüz.
 7. Tedavi boyunca alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 8. •2 yaşından küçük bebeklerde kullanmayınız.
 9. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmamalısınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

XYZAL 5 mg Oral Damla’nın Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz XYZAL ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Hekiminizin önerdiği dozda damlayı bir miktar su olan bardağa veya kaşığa damlatıp, içiniz. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.
 3. •2 ila 6 yaş aralığındaki çocuklar için günlük önerilen XYZAL dozu : Günde 2 kere 5 damladır.
 4. •6 ila 12 yaş aralığındaki çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar için günlük önerilen doz : Günde 1 kere 20 damla şeklinde kullanılması önerilmektedir.

 

XYZAL 5 mg Oral Damlanın Olası Yan Etkileri :

 1. XYZAL ilacı aldıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hiç vakit kaybetmeden hekimle irtibata geçilmelidir.
 2. Baş ağrısı, halsizlik, uyuklama ve ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Levosetirizin dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: XYZAL 5 mg Oral Damla

XYZAL 5 mg Oral Damla prospektüsü-kullanma talimatı


Xyzal-Oral-Damla-İlaç-Prospektüsü
XYZAL 5 mg Oral Damla kısa ürün bilgisi

Yorum Yap