Xorox Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Asiklovir‘ dir. Xorox 250 mg Flakon, uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak suretiyle vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlayan antiviral bir ilaçtır. Xorox, herpes simpleks (uçuk) virüsünün sebep olduğu genellikle ağız içi, yüz bölgesinde dudakların dış kısımlarında, burun kenarında oluşan uçuklar, genital bölge (üreme organları) uçukları, herpes zoster-zona, göz zonası ve su çiçeği de dahil olmak üzere viral enfeksiyonların tedavisi, herpes simpleks virüsüne bağlı beyin iltihabı tedavisi ve yeni doğan bebeklerde yayılmış herpes simpleks virüsü tedavisinde kullanılır. Ayrıca İmmünosüpresan (bağışıklık baskılayan) ilaçlarla tedavi gören organ nakli veya kemik iliği nakli yapılmış hastalar, AIDS hastaları, HIV virüsü taşıyan hastalar ile kemoterapi gören hastalarda dahil olmak üzere bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerdeki herpes simpleks virüsünün önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır.

Herpes Zoster (Zona) : varicella zoster virüsünün sebep olduğu sinir ucu iltihabına bağlı ağrılı, ciltte su toplamış kabartı ve döküntülerle belirgin bir deri hastalığıdır.

 

Xorox Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Xorox, bağışıklık sistemi zayıflamış yetişkin ve çocuklarda herpes simpleks (uçuk) virüsünün sebep olduğu viral enfeksiyonlarda iltihabın önlenmesi için kullanılır.
 3. Kabarma, kaşıntı, yanma ve karıncalanma hissi gibi herpes simpleks (uçuk) virüsüne bağlı enfeksiyon belirtileri görüldüğünde Xorox kullanımına olabildiğince çabuk başlanmalıdır.
 4. Uçuk virüsüne bağlı yayılmış kabartılar varsa, virüs bulaştırmama konusunda gerekli tedbirleri almalısınız.
 5. Uçuk virüsünün yol açtığı enfeksiyonlu bölgeler temiz ve kuru tutulmalıdır. Bu bölgelerin tahriş olmaması için hafif ve bol kıyafetler giyiniz.
 6. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 7. Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişilere temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçınınız. Enfeksiyonu başka bölgelere ya da diğer kişilere bulaştırmamak için sık sık ellerinizi yıkayınız.
 8. İlacın kullanımı genital uçukların bulaşmasını engellememektedir. Virüsü partnerinize bulaştırmamak için cinsel ilişkiden kaçınınız ya da prezervatif kullanınız.
 9. Eğer böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ve 65 yaşın üzerindeyseniz, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Doz azaltılmasına ihtiyacınız olabilir.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Xorox Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Xorox Flakon, 1 saat kadarlık bir sürede yavaş olarak toplardamar içine uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuza başvurunuz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karaciğer enzimlerinde geçici artış, kan ve üre testlerinde değişiklikler, deride ışığa karşı hassasiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Asiklovir sodyum
İlaç Marka İsmi: Xorox Flakon

Yorum Yap