XENCORT 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Flutikazon propiyonat’tır. XENCORT 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol, solunum yollarının iltihabını önleyen ve gideren bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Astım hastalarında, düzenli tedavi ile astım ataklarının önlenmesine ve nefes alma  problemlerinin  hafifletilmesine yardımcı olur. Düzenli olarak her gün kullanılması gerekir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerinin ve atak sıklığının azaltılmasında kullanılır.

XENCORT 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunum yollarının iltihabını önleyen ve gideren bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.
 3. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
 4. Kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir Çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
 5. Tüberküloz tedavisi görüyorsanız ya da daha önce tüberküloz geçirdiyseniz;  kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Tam fayda sağlamak için, düzenli kullanmanız gerekir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

XENCORT 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Eğer ilacı ilk kez kullanıyorsanız ve bir haftadan uzun süre kullanmadıysanız ilacı iyice sallayıp, çalıştığından emin olmak için iki kez havaya püskürtünüz.
 3. İnhalasyon spreyinizi her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Baş parmağınız spreyinin tabanında olacak şekilde dik tutunuz. Ağızlığı ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştirip, dudaklarınızı etrafında sıkıca kapatınız. Nefes almaya başlar başlamaz spreyinin üst kısmına  bastırarak ilacın püskürtülmesini sağlayınız.  Nefesinizi tutarken, inhaleri ağzınızdan çıkarıp, parmağınızı spreyinin üst kısmından çekiniz. çekiniz. Nefesinizi rahatça tutabildiğiniz kadar tutunuz. Ve nefesinizi dışarıya veriniz. Doktorunuzun tavsiyesine göre bu işlemi tekrar yapmanız gerekiyorsa aynı işlemi birer dakika arayla yapabilirsiniz. Kullanımdan sonra ağızlığın kapağını kapatınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız ya da boğazda enfeksiyon (örneğin, ağızda pamukçuk), zatürre, ses kısıklığı ve ciltte çürük oluşumu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat
İlaç Marka İsmi:  XENCORT 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol

XENCORT 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol Kullanma Talimatı


xencort-50-mcg-inhalasyon-icin-olculu-dozlu-aerosol-kullanma-talimati

Yorum Yap