X-M Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sennozid A+B Kalsiyum’dur. X-M Tablet, kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır.  X-M Tablet, bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve yaşlılıkta görülen fonksiyonel kabızlık, ilaçlara bağlı gelişen kabızlık, gebelik döneminde görülen kabızlık, hemoroidlere bağlı kabızlık, nörolojik kabızlık gibi değişik sebeplere bağlı kabızlık durumlarının kısa süreli tedavisinde ve radyolojik muayene veya cerrahi müdahaleye hazırlık gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda kullanılmaktadır. Etkisini göstermesi 6 ila 8 saati bulabilir.

X-M 20 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. X-M Tablet, kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. Düzenli olarak kullanmanıza rağmen, 2 günlük tedaviden sonra bağırsaklarınızda halen bir boşalma olmadıysa, bu durum ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. Müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Dolayısıyla 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.
 6. X-M Tablet‘ i kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise; bu ilacı kullanmayınız.
 8. X-M Tablet‘ i, antiasit içeren ilaçlardan herhangi birini aldıktan sonraki 2 saat içinde kullanmayınız.
 9. İlacın, uzun süreli kullanımı özellikle çocuklarda sakıncalıdır.
 10. •6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

X-M 20 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Akut veya kronik kabızlıklarda:                                                                                                                                    Erişkinlerde günlük önerilen doz:  Akşam yemeklerden sonra 2-4 tablet alınması;
  Çocuklarda : 5 ila 10 yaş arası 1 tablet ; 11 ila 15 yaş arası çocuklarda 2 tablet alınması önerilir.
 4. İlk defa kullanılıyorsa tedaviye daima bir tabletle başlanmalıdır.
 5. Radyolojik muayene ve cerrahi müdahaleye hazırlıkta hekimin tavsiyesine uyarak kullanılır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Karın ağrısı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sennozid A+B Kalsiyum
İlaç Marka İsmi: X-M 20 mg Tablet

X-M 20 mg Tablet Kullanma Talimatı


X-M Tablet Kullanma Talimatı

Yorum(7)

 1. 13 Temmuz 2016
 2. 14 Ocak 2017
 3. 6 Temmuz 2017
 4. 21 Temmuz 2017
 5. 24 Temmuz 2017
 6. 21 Mart 2018
  • 25 Nisan 2018

Bir Yorum Yazın