WELLBUTRIN XL 150 mg Yavaş Salımlı Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Bupropion Hidroklorür‘dür. WELLBUTRIN XL 150 mg Yavaş Salımlı Film Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona ve anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Beyinde bulunan ve depresyonla bağlantılı olan noradrenalin ve dopamin adlı kimyasal maddelerle etkileşime girerek çalışır. Depresyon ve majör depresif bozuklukların (ağır ruhsal çöküntü hastalığı) tedavisinde kullanılır.

WELLBUTRIN XL 150 mg Yavaş Salımlı Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. WELLBUTRIN XL, depresyon ve majör depresif bozuklukların (ağır ruhsal çöküntü hastalığı) tedavisinde kullanılır.
 3. Antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olabileceğinden özellikle 24  yaş altı kişiler; tedaviye başladıktan sonraki   1-2 hafta gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmelidir.
 4. Eğer son 14 içinde MAO inhibitörü grubuna ait  herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilaçla tedaviye başlamak için en az 14 beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Eğer ciddi karaciğer problemleriniz veya beyin tümörünüz  varsa ya da sara hastalığı, daha önceden geçirilmiş nöbet, kriz, yakın zamanda güçlü bir yatıştırıcı ilaç kullandıysanız ya da halen kullanıyorsanız veya beslenme bozukluğu,  çok fazla alkol kullanımı varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı, kalp hastalığı, nöbet veya epilepsi durumu, bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), geçmişte kalp krizi veya felç geçirme durumu, geçmişte hap bağımlılığı ve intihar düşüncesi öyküsü rahatsızlıklarından herhangi biri varsa; kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. WELLBUTRIN XL, 65 yaşın üzerindeki hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Yaşlı hastalarda, ilacın yan etkilerine maruz kalma olasılığı daha fazladır.
 8. Soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 9. Tedaviniz sırasında  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 10. Doktorunuza danışmadan WELLBUTRIN XL kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 13. WELLBUTRIN XL, 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 14. Gebelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

WELLBUTRIN XL 150 mg Yavaş Salımlı Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tabletleri günde 1 defa ve sabahları alınız. Gece yatmaya yakın alınması halinde uykusuzluk yapabileceği için gece almayınız.
 3. Her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, ağız kuruluğu mide ve bağırsak şikayetleri en yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Bupropion Hidroklorür
İlaç Marka İsmi: WELLBUTRIN XL 150 mg Yavaş Salımlı Film Tablet

WELLBUTRIN XL 150 mg Yavaş Salımlı Film Tablet Kullanma Talimatı


WELLBUTRIN XL Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet Kullanma Talimatı

Yorum(13)

 1. 20 Temmuz 2014
 2. 23 Ocak 2017
  • 2 Mayıs 2017
  • 29 Eylül 2017
 3. 20 Şubat 2017
  • 27 Mayıs 2017
 4. 23 Nisan 2017
 5. 13 Mayıs 2017
 6. 12 Eylül 2017
  • 24 Ocak 2018
 7. 26 Eylül 2017
 8. 31 Ekim 2017
  • 2 Kasım 2017

Bir Yorum Yazın