VIROMED 500 mg Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Valasiklovir‘ dir. VIROMED 500 mg Film Kaplı Tablet, uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak suretiyle vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlayan antiviral bir ilaçtır. VIROMED, herpes simpleks (uçuk) virüsünün sebep olduğu genellikle ağız içi, yüz bölgesinde dudakların dış kısımlarında, burun kenarında oluşan uçuklar, genital bölge (üreme organları) uçukları, herpes zoster-zona, göz zonası ve su çiçeği de dahil olmak üzere viral enfeksiyonların tedavisi ve herpes simpleks virüsüne bağlı beyin iltihabı tedavisinde kullanılır.  Ayrıca İmmünosüpresan (bağışıklık baskılayan) ilaçlarla tedavi gören organ nakli veya kemik iliği nakli  yapılmış hastalar, AIDS hastaları, HIV virüsü taşıyan hastalar ve kemoterapi gören hastalarda dahil olmak üzere bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerdeki herpes simpleks virüsünün önlenmesinde ve  tedavisinde kullanılmaktadır.

Herpes Zoster (Zona) : varicella zoster virüsünün sebep olduğu sinir ucu iltihabına bağlı ağrılı, ciltte su toplamış kabartı ve döküntülerle belirgin bir deri hastalığıdır.

 

VIROMED 500 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. VIROMED, bağışıklık sistemi zayıflamış yetişkin ve çocuklarda herpes simpleks (uçuk) virüsünün sebep olduğu viral enfeksiyonlarda iltihabın önlenmesi için kullanılır.
 3. Kabarma, kaşıntı, yanma ve karıncalanma hissi gibi herpes simpleks (uçuk) virüsüne bağlı enfeksiyon belirtileri görüldüğünde VIROMED kullanımına olabildiğince çabuk başlanmalıdır.
 4. Uçuk virüsüne bağlı yayılmış kabartılar varsa, virüs bulaştırmama konusunda gerekli tedbirleri almalısınız.
 5. Uçuk virüsünün yol açtığı enfeksiyonlu bölgeler temiz ve kuru tutulmalıdır. Bu bölgelerin tahriş olmaması için hafif ve bol kıyafetler giyiniz.
 6. Uçuk virüsü doğum anında bebeğe geçebilir. Emzirilen bebeğe de zarar verebilir.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 8. Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişilere temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçınınız. Enfeksiyonu başka bölgelere ya da diğer kişilere bulaştırmamak için sık sık ellerinizi yıkayınız.
 9. İlacın kullanımı genital uçukların bulaşmasını engellememektedir. Virüsü partnerinize bulaştırmamak için cinsel ilişkiden kaçınınız ya da prezervatif kullanınız.
 10. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz veya böbrek rahatsızlığınız varsa veya diyaliz tedavisi görüyorsanız, böbrek nakli veya kemik iliği nakli geçirdiyseniz, bağışıklık sisteminizde zayıflık ya da HIV enfeksiyonu veya AIDS hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. Eğer böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ve 65 yaşın üzerindeyseniz, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Doz azaltılmasına ihtiyacınız olabilir. Yaşlı yetişkinlerin ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 12. Tedaviniz sırasında böbreklerinizin tam anlamıyla çalışması için bol bol su içiniz.
 13. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

VIROMED 500 mg Film Kaplı Tablet’ in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bol miktarda su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte ya da ayrı olarak da alınabilir

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, ışığa karşı hassasiyet, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Valasiklovir
İlaç Marka İsmi: VIROMED 500 mg Film Kaplı Tablet

VIROMED 500 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


VIROMED 500 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın