VILDABET 50 mg tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Vildagliptin’dir. VILDABET 50 mg tablet, ağız yoluyla alınan ve kandaki şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Pankreasın ürettiği  insülinin salgılanmasını arttırır. VILDABET, kan şekeri seviyelerinin tek başına diyet, fiziksel egzersiz veya kilo kaybıyla yeterli derecede kontrol edilemediği tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) olgularında kullanılmaktadır. Hekimin gerekli görmesi halinde VILDABET tablet, insülinle veya ağızdan alınan diğer diyabet ilaçlarıyla beraber kullanılabilir. 

 

VILDABET 50 mg tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın içindeki etken maddeye veya VILDABET’in diğer bileşenlerine karşı daha önceleri alerji durumu yaşadıysanız; tekrar aynı sıkıntılarla karşılaşmamanız için bu ilaçla tedavi olmanız uygun bulunmamakadır.
 2. Şayet diyabetik ketoasidoz belirtileri var ise  ya da yetersiz besleniyorsanız veya böbreklerinizde herhangi bir sorun yada böbrek üstü bezi veya hipofiz bezi problemleri; karaciğer rahatsızlığı,  kalbinizle ilgili bir rahatsızlık vakalarından birine sahipseniz; VILDABET tablet ile tedavi başlamadan evvel bunları hekiminizle paylaşınız. Hekim tarafından VILDABET tablet dozajının ayarlanmasına ve bir takım tahliller yapılmasına gerek  görülebilir.
 3. VILDABET tabletle tedavi; kilo kontrolü, egzersiz ve diyeti içeren komple bir programın sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontolünü sıkıca uygulayınız.  Bu faktörlerden herhangi birindeki farklılık kan şekeri seviyesindeki değişime sebep olabilir.
 4. Kan şekerinizin çok fazla düşebilme (hipoglisemi) ihtimaline karşı şeker, meyve suyu, süt, çikolata vb. şekerli gıdalardan birini her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Terleme, konuşma zorluğu, titreme, aşırı halsizlik, açlık, beniz solukluğu gibi ağır hipogliseminin uyarıcı belirtilerini kendinizde hisseder hissetmez bu gıdalardan birini almanız şekerinizi yükseltebilir. Zira ağır hipoglisemi; koma ve istem dışı kasılmalara, bilinç kaybına  hatta ölümcül sonuçlara  sebebiyet verebilir. Gıda alamayacak duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi vakasında acilen bir sağlık kurumunda tedavi gerekmektedir.
 5. Öğünlerinizi atlamak, stresli ortamda bulunmak, uzun süre aşırı egzersiz yapmak, alkollü içecekler tüketmek kan şekerinizi çok fazla düşürebileceğinden; bunları yapmamaya özen göstererek kan şekeri seviyenizin çok fazla düşmesine imkan vermeyiniz.
 6. Kan şekeriniz çok fazla yükseldiğinde(hipergelisemi) ise: aşırı susama, acıkma hissedebilirsiniz,  konsantrasyonunuz bozulabilir, görmenizde bulanıklık, ayrıca  idrara çıkmanız da normalin üzerinde seyredebilir. hipergeliseminin sözü edilen bu belirtilerinden birini kendinizde gördüğünüzde hemen hekiminizle irtibat kurunuz.
 7. İlaçtan maksimum yararın sağlanabilmesi için, VILDABET’in düzenli bir şekilde, aksatmadan kullanılması son derece önemlidir. Bu yüzden ilacınızın bitme tarihini takip edip, zaman geçirmeden hekiminizden bu ilacı tekrar reçeteye yazmasını talep etmelisiniz.
 8. VILDABET kullanırken kan şekerinizin normal seviyelerde olup olmadığından emin olmanız için kendiniz şeker ölçüm aletiyle şekeriniz ölçmelisiniz. Ayrıca hekiminiz sizden periyodik olarak kan tahlilleri ve diğer organlar içinde test yaptırmanızı isteyecektir. Hekiminizle belirlediğiniz randevu tarihlerini özenle takip etmeli, randevularınıza zamanında gitmeyi ihmal etmemelisiniz.
 9. Kullandığınız VILDABET dozunu hekiminiz ile görüşmeden değiştirmeyiniz.
 10. VILDABET hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

 

VILDABET 50 mg tablet Nasıl kullanılır, kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz VILDABET’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanınız ve hekimin direktiflerini tam olarak yerine getiriniz. Bu ilacı reçetenizde belirtilenden daha fazla dozda ya da daha uzun süre boyunca kullanmamaya özen gösteriniz, aksi halde bu durum hastalığınızı olumsuz etkileyecektir.
 2. VILDABET tabletin her bir dozunu yeterli miktarda suyla içiniz.  Yemekten önce ya da yemek yedikten sonra kullanılabilir.

 

VILDABET 50 mg tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. VILDABET tableti aldıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, üritker, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize haber veriniz.
 2. Kan şekerinde düşüş, titreme, baş ağrısı, sersemlik, mide bulantısı VILDABET  tablet’in  yaygın olarak görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Marka İsmi : VILDABET 50 mg tablet
İlaç Etken Maddesi : Vildagliptin

 

Ruhsat Sahibi: İlko İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Veysel Karani Mah. Çolakoğlu Sok. No:10
34885 Sancaktepe /İstanbul
Tel: 0216 564 80 00

Üretici firma :İlko İlaç San. ve Tic. A.Ş.
3.Organize Sanayi Bölgesi
Kuddusi Cad. 23. Sok. No:1 Selçuklu / Konya

VILDABET 50 mg tablet kullanma talimatı


VILDABET 50 mg tablet kullanma talimatı

VILDABET 50 mg tablet’in kısa ürün bilgisi


VILDABET 50 mg tablet'in kısa ürün bilgisi

Yorum Yap