Videx Çiğneme Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Didanozin’dir.  Videx Çiğneme Tableti, HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisi ile ilgilidir.

Videx Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımının karaciğer ve pankreas üzerinde ağır ya da ölümcül etkileri vardır. Eğer ilacın kullanımı sırasında, kalp atışlarında hızlılık, mideden arkaya doğru yayılan ağrı, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) gibi karaciğer ve pankreasla ilgili rahatsızlık belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 5. Bu ilaç aspartam içermektedir. Eğer fenilketonüri hastasıysanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da geçmişte pankreas hastalığı öykünüz veya çevresel sinir hastalığı öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 8. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek hIV olarak doğmasa bile  bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.
 9. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 10. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 11. Tedaviniz süresince alkol kullanmayınız. Alkol karaciğerde ve pankreasta hasar oluşma riskini arttırır.
 12. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir.  Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

Videx Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı yutmadan önce tamamen çiğnemelisiniz. Üzerine su içebilirsiniz. İlacınızı yemeklerden en az 30 dakika önce veya 2 saat sonra, boş mide ile alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımı sırasında ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalaşma,  kalp atışlarında hızlılık, mideden arkaya doğru yayılan ağrı, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık), güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, görme problemleri, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi  ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Didanozin

İlaç Marka İsmi: Videx Çiğneme Tableti

Yorum Yap