Vicks Vapodry Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klorfeniramin maleat, Dekstrometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür’dür. Vicks Vapodry Şurup, histaminin etkilerini engelleyici, öksürük  azaltıcı ve kesici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici bir ilaçtır. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, üst solunum yollarındaki  mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları  ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve  üst solunum yollarındaki ödemin giderilmesinde ve öksürüğün sıklığının, şiddetinin azaltılmasında kullanılır.  Genellikle soğuk algınlığında ve alerji varlığında görülen boğaz ve bronşlardaki tahrişe bağlı öksürük ve burun tıkanıklığı durumlarında kullanılır.

Vicks Vapodry Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları  ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve  üst solunum yollarındaki ödemin giderilmesinde ve öksürüğün sıklığının, şiddetinin azaltılmasında kullanılır.
 3. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Düzenli kullanmanızı rağmen öksürüğünüz kesilmiyorsa, doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız ya da yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon) varsa; kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) veya artmış göz içi basıncı, mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin on iki parmak bağırsağı açılan bölgede tıkanıklık, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Vicks Vapodry Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. İlacınızı tercihen gece yatarken alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde önerilen günlük doz: günde 3-4 defa 1 er ya da 2 şer ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sinirlilik, huzursuzluk, uykusuzluk, sersemlik, uyku bozukları, baş ağrısı, baş dönmesi, kas zayıflığı ve titreme,  bulantı, kusma, ağız kuruluğu, ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klorfeniramin maleat, Dekstrometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Vicks Vapodry Şurup

Vicks Vapodry Şurup İlaç Prospektüsü


vicks-vapodry-surup-ilac-prospektusu

1 Yorum

 1. 27 Ocak 2017

Bir Yorum Yazın