VICKS MEDİNAİT Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Doksilamin süksinat ve Psödoefedrin hidroklorür’dür. VICKS MEDİNAİT Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, histaminin etkilerini engelleyici, öksürük  azaltıcı/kesici ve üst solunum yollarında tıkanıklık giderici etkilere sahiptir. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı veya  burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, ateşi düşürür, ağrıyı keser, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. VICKS MEDİNAİT, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları  ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, vücut kırıklığı, ateş, üşüme ve tahrişe bağlı öksürük gibi şikayetlerin  giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

 

VICKS MEDİNAİT Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. VICKS MEDİNAİT, ağrı kesici, ateş düşürücü, histaminin etkilerini engelleyici, öksürük  azaltıcı/kesici ve üst solunum yollarında tıkanıklık giderici etkilere sahiptir.
 3. Astım tedavisi gören hastalarda kullanılmamalıdır.
 4. Astım veya akut astım atakları olan hastalar ve kronik öksürük veya aşırı akıntı ve salgının eşlik ettiği öksürük şikayeti olan hastalar; bu ilacı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 5. Şizofreni ve bipolar bozuklukta kullanılan tiyorizadin adlı ilaçla,  kalp-damar hastalıklarında kullanılan propanafen ve antidepresan ilaçlar ile birlikte kullanmayınız. Bu ilaçlarla birlikte kullanıldığında karaciğer enzimleriyle etkileşebilir.
 6. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp ve damar hastalığı, yüksek tiroid, böbrek üstü tümörü,  şeker hastalığı (diyabet), göz tansiyonu (glokom), solunum bozukluğu veya kalp ritm bozukluğu için ilaç kullanıyorsanız, astım tedavisi veya depresyon tedavisi görüyorsanız; kullanmayınız.
 7. Karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz  ya da Gilbert Sendromu adı verilen bir rahatsızlığınız var ise ya da anemi (kansızlık), tıkayıcı damar hastalığı, aşırı derecede prostat bezi büyümesi varsa veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa ; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 8. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 9. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
 10. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 12. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

VICKS MEDİNAİT Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 1 defa tercihen akşam yatarken 1 ölçektir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu, sinirlilik, huzursuzluk ve göz bebeklerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Doksilamin süksinat, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: VICKS MEDİNAİT Şurup

VICKS MEDİNAİT Şurup kullanma talimatı


vicks-medinait-surup-ilac-prospektusu

Yorum Yap