VICKS MEDİNAİT Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Doksilamin süksinat, Psödoefedrin hidroklorür’dür. VICKS MEDİNAİT Şurup, histaminin etkilerini giderici,  öksürük  azaltıcı ve kesici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, üst solunum yollarındaki mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Grip ve soğuk algınlığı, nezle, alerjik nezle, yutak iltihabı, sinüzit ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük,  boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, üşüme, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar içindir.

 

VICKS MEDİNAİT Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Grip ve soğuk algınlığı, nezle, alerjik nezle, yutak iltihabı, sinüzit ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük,  boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, üşüme, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız veya alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız ya da yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon), ağır koroner damar hastalığınız, beyin hasarı durumu veya hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Şiddetli karaciğer veya, böbrek yetmezliğiniz varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi gibi rahatsızlıklardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 6. Eğer koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız ya da yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon) varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 10. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

VICKS MEDİNAİT Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. İlacınızı tercihen gece yatarken alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu, sinirlilik, huzursuzluk ve göz bebeklerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Doksilamin süksinat, Psödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: VICKS MEDİNAİT Şurup

VICKS MEDİNAİT Şurup İlaç Prospektüsü


vicks-medinait-surup-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın