Vfend Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Vorikonazol’dur. Vfend Film Kaplı Tablet, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen antibiyotik bir ilaçtır. Karaciğer, akciğer, yemek borusu, dalak, kan, boğaz ve ağız gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Vfend Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen antibiyotik bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da kalp ritm bozukluğunuz, mantar enfeksiyonu için kullanılan herhangi bir antibiyotik ilaca karşı alerji öykünüz, düşük ya da yüksek kalsiyum, potasyum ve magnezyum seviyesi  durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı var ise  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için belirli aralıklarla kan tahlilleri yaptırınız. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettiriniz.
 5. Bu ilacın kullanımı görme problemlerine yol açabilir. Eğer ilacı 28 günden fazla süredir kullanıyorsanız, göz doktoruna muayene olmalısınız.
 6. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 7. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 8. Hamilelik döneminde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Tedavi sırasında gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı  kullanmayınız.

Vfend Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile yemeklerden bir saat önce veya bir saat sonra alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik, göğüs ağrısı (anjina), yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, cilt döküntüsü, baş ağrısı, sarılık, böbrek yetmezliği, kanlı idrar, depresyon, halüsinasyon, ajitasyon, bilinç bulanıklığı gibi yan etkilerde tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Vorikonazol

İlaç Marka İsmi: Vfend Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın