VERMİDON-K Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Kafein, Kodein fosfat ‘tır. VERMİDON-K Tablet,ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Grip ve soğuk algınlığına bağlı öksürük ve vücut ağrıları; migren, baş ağrısı, diş ağrısı, adet dönemi ağrıları (dismenore), romatizmal ağrılar, nevralji, siyatik, kas ağrısı, sırt ağrısı gibi akut ağrıların giderilmesi için kullanılır. Tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli tedavisi içindir.

VERMİDON-K Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli tedavisi içindir.
 3. Düzenli kullanmanıza rağmen yeni rahatsızlıkların oluşması veya ağrının/ateşin azalmaması  ve  3 günden fazla sürmesi halinde ilacın kullanımını bırakıp doktorunuza başvurunuz.
 4. 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa sebep olabilir.
 5. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) ya da alkol bağımlılığı tedavisi için dilsulfiram kullanıyorsanız VERMIDON-K Tablet  kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), astımınız varsa  ya da alkol kullanıyorsanız VERMİDON-K Tableti kullanmadan önce durumunuz doktorunuza anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 7. Bademcik veya geniz eti ameliyatlarından sonraki ağrılar için 18 yaş altı çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 8. Solunum problemi olan çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 11. Kullanımı uyku hali ve baş dönmesine sebep olabileceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı   gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması sakıncalı olduğundan,  doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

VERMİDON-K Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 2 defa 1 er tablettir. Ancak gerekli görüldüğü durumlarda 4-6 saat ara ile 1 er tablet alınabilir. 24 saatte 4 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma veya yanma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Kafein, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: VERMİDON-K Tablet

Yorum(2)

 1. 28 Mayıs 2016
 2. 26 Şubat 2017

Bir Yorum Yazın