Ventolin Nebules

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Salbutamol’dur. Ventolin Nebules, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir. Ventolin Nebules, astımda, nefes darlığı ve hışıltılı solunum gibi astım belirtilerini  giderir, rahatlatıcı olarak kullanılır, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerini azaltmak için ve kurtarıcı ilaç olarak kullanılır. Düzenli tedavide önerilmez.

Ventolin Nebules Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Ventolin Nebules, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir.
  3. Eğer şiddetli kalp hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa ya da tiroid beziniz aşırı çalışıyorsa, şeker hastalığınız varsa veya  kanınızdaki potasyum seviyesi düşükse; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ya da  spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  4. Kalp ritim bozukluğu veya astım için ilaç kullanıyorsanız, Ventolin Nebules‘ i kullanmadan önce  doktorunuza bildiriniz.
  5. •18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.

Ventolin Nebules’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Doktor gözetiminde bir nebulizer ile uygulanır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Titreme, baş ağrısı, kalp atımının hızlanması (taşikardi) yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol sülfat
İlaç Marka İsmi: Ventolin Nebules

Ventolin Nebules Kullanma Talimatı


Ventolin-Nebules-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın