Ventolin 4 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Salbutamol‘dur. Ventolin 4 mg Tablet, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir. Ventolin Tablet, astımda, nefes darlığı ve hışıltılı solunum gibi astım belirtilerini  giderir, rahatlatıcı olarak kullanılır, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerini azaltmak için ve kurtarıcı ilaç olarak kullanılır. Düzenli tedavide önerilmez.

Ventolin 4 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ventolin Tablet, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir.
 3. Eğer şiddetli kalp hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa ya da tiroid beziniz aşırı çalışıyorsa, şeker hastalığınız varsa veya  kanınızdaki potasyum seviyesi düşükse; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ya da  spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Kalp ritim bozukluğu veya astım için ilaç kullanıyorsanız, Ventolin Tablet‘ i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.
 5. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Ventolin 4 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde kullanım: Günde 3 veya 4 kez  2 – 4 mg (4 mg’lik 1 tablet veya yarım tablet)
 4. 6 – 12 yaş arası çocuklarda kullanım: Günde 3 veya 4 kez 2 mg (4 mg’lik yarım tablet)
 5. Yaşlı hastalarda ve kalp ilaçlarına karşı duyarlı hastalarda kullanımı: Günde  3 veya 4 kez 2 mg (4 mg’lik yarım tablet)

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Titreme, baş ağrısı, kalp atımının hızlanması (taşikardi), çarpıntı ve kas krampları yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol
İlaç Marka İsmi: Ventolin 4 mg Tablet

Ventolin 4 mg Tablet kullanma talimatı


Ventolin-4-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın