VENT-O-SAL İnhaler

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Salbutamol‘dur. VENT-O-SAL İnhaler, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir. VENT-O-SAL, kronik bronşit, amfizem ve astımda, nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi hastalık belirtilerini  giderir, rahatlatıcı ilaç olarak kullanılır; kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerini azaltmak için ve kurtarıcı ilaç olarak kullanılır. Düzenli tedavide kullanımı önerilmez.

VENT-O-SAL İnhaler Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. VENT-O-SAL, astım, kronik bronşit ve amfizemden kaynaklanan solunum yolu tıkanıklarında hızlı başlayan etkisiyle bronşların kısa süreli olarak (4 saat) genişletilmesi; astım krizinin ortaya çıkmasına neden olabileceği düşünülen egzersiz ve alerjene karşı astım krizinin önlenmesi; kronik obstrüktif akciğer hastalığında  (KOAH) hastalık belirtilerini azaltılması için ve kurtarıcı ilaç olarak kullanılır.
 3. Eğer şiddetli kalp hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa ya da tiroid beziniz aşırı çalışıyorsa, şeker hastalığınız varsa veya  kanınızdaki potasyum seviyesi düşükse; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ya da  spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Kalp ritim bozukluğunuz varsa veya astım için ilaç kullanıyorsanız, VENT-O-SAL‘ ı kullanmadan önce  doktorunuza bildiriniz.
 5. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde VENT-O-SAL‘ ı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.

 

VENT-O-SAL İnhaler’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İnhalasyon yoluyla (ağızdan soluyarak) kullanılır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 4. İnhaleri baş parmağınız ağızlığın tabanından tutacak şekilde dik pozisyonda  tutunuz. Nefesinizi rahatça dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz ve ağızlığı ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştiriniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan nefes almaya başlar başlamaz inhalerin tepesini aşağı bastırarak ilacın püskürtülmesini sağlayınız. Nefesinizi tutunuz ve  İnhaleri ağzınızdan çıkarınız. Nefesinizi rahatça tutabildiğiniz kadar tutunuz. Ardından nefesinizi boşaltınız. Eğer doktorunuz 2 doz almanızı söylediyse ikinci bir doz için yarım dakika bekleyiniz ve aynı işlemleri tekrarlayınız.
 5. •12 yaş ve üzeri ergenler ve yetişkinlerde kullanımı:  Astımı rahatlatmak için 1 veya 2 inhalasyon;                   astımı önlemek için: Alerjiye neden olan etkene maruz kalma veya egzersizin 10-15 dakika öncesinde 2 inhalasyondur.
 6. •2-12 yaş arası çocuklarda kullanımı: Astımı rahatlatmak için 1  inhalasyon, çok gerekli olduğunda 2 inhalasyon; astımı önlemek için: Alerjiye neden olan etkene maruz kalma veya egzersizin 10-15 dakika öncesinde 2 inhalasyondur.
 7. •24 saatte en fazla 8 inhalasyon uygulanabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Titreme, baş ağrısı, kalp atımının hızlanması (taşikardi) yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol
İlaç Marka İsmi: VENT-O-SAL İnhaler

VENT-O-SAL İnhaler Kullanma Talimatı


VENT-O-SAL İnhaler Kullanma Talimatı

Yorum Yap