Vasolapril Tablet 10 mg

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Enalapril maleat’tır. Vasolapril Tablet 10 mg, kan damarlarını büzerek tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin vücutta  üretimini durdurur. Böylece tansiyonu düşürüp , kan akışını verimli hale getirir. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalpte görülen işlev bozuklukları ve konjestif kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Vasolapril Tablet 10 mg Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarını büzerek tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin vücutta  üretimini durdurur. Böylece tansiyonu düşürüp , kan akışını verimli hale getirir. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalpte görülen işlev bozuklukları ve konjestif kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 4. Böbrek hastalığı veya diyaliz tedavisi görüyor olmak, böbrek nakli geçirmiş olmak, kalp hastalığı ve konjestif kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı, ciddi damar hastalığı, şeker hastalığı, iltihaplı eklem romatizması rahatsızlıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek  tansiyon  sıklıkla belirti göstermez.
 6. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 8. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 10. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Vasolapril Tablet 10 mg’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, bayılma, soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu, göğüs ağrısı, soluk alıp vermede zorluk, kalp atışlarında düzensizlik, hızlılık ve çarpıntı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Enalapril maleat

İlaç Marka İsmi: Vasolapril Tablet 10 mg

Yorum Yap