VANIKET Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketoprofen‘dir. VANIKET Jel, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme), tendinit (kasları kemiklere bağlayan tendonların iltihaplı durumu), periartrit (yumuşak doku iltihabı), tenosinovit (tendon ve eklem içi sıvının iltihaplı durumu) ve bursit (eklem bölgesindeki boşluklu yapıların iltihaplı durumu) gibi romatizmal hastalıklarda, ağrı, inflamasyon ve kas gerginliği ile kendini gösteren kas iskelet sistemi hastalıklarında ve  ezilme- burkulma gibi yumuşak doku hasarlarında oluşan iltihap ve ağrının giderilmesi için kullanılır. Uygulanan bölgede şişliği ve ağrıyı azaltır.

VANIKET Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. VANIKET, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir jeldir. Uygulanan bölgede şişliği ve ağrıyı azaltır.
 3. Ağrılı bölgeye günde 2 -4 kez sürülebilir. 7 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Eğer, astımınız varsa veya asetilsalisilik asite (aspirin)  veya  diğer steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlara alerjiniz varsa; kullanmayınız.
 5. Jel uygulanan bölgeleri tedavi sırasında ve tedaviden sonraki 2 hafta süresince solaryum dahil güneş ışınlarından koruyunuz. Bulutlu havada bile uygun giysiler giyerek tedavi edilen bölge ışıktan korunmalıdır.
 6. Tedaviniz süresince bu ilaçla birlikte, güneş koruyucuları ve losyonları, böcek kovucular ve diğer cilt ürünlerini kullanmayınız.
 7. Tedaviniz  sırasında ilacı uyguladığınız bölgede tahriş oluşursa, doktorunuza başvurunuz.
 8. Enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra jeli uygulayınız.
 9. İlacı uyguladıktan sonra en az 10 dakika emilmesi için bekleyiniz. İlaç  kuruduktan sonra giyininiz.
 10. Uygulamadan  sonra ellerinizi iyice  yıkayınız.
 11. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız ve sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapmayınız.
 12. Ağzınıza  ve gözlerinize temasından kaçınınız. İlacın bu bölgelere teması halinde bol su ile yıkayınız.
 13. Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 14. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmemektedir.

VANIKET Jel’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Jeli tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda ince bir tabaka halinde sıkınız ve  bir kaç dakika masaj yaparak, ilacın emilmesini sağlayınız. Günde 2- 4 kez uygulanabilir. Tedavi süresi en fazla 7 gündür.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketoprofen
İlaç Marka İsmi: VANIKET Jel

VANIKET Jel Kullanma Talimatı


VANIKET Jel Kullanma Talimatı

1 Yorum

 1. 15 Ekim 2017

Bir Yorum Yazın