VALIDOL Damla

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hidroksizin Dihidroklorür’dür. VALIDOL Damla, antihistaminik etkisiyle akut veya kronik kurdeşen belirtilerinin tedavisinde (kaşıntının giderilmesinde); sakinleştirici özelliği ile uykusuzluk;  endişe ve kaygıyı azaltıcı etkisiyle anksiyete (ruhsal çöküntü belirtileri veya bu belirtiler olmaksızın duyulan endişe)  ve yaygın anksiyete (birçok konu ve sebeplerden dolayı duyulan yaygın, kronik ve uzun süreli endişe, kaygı hali) bozukluğunun tedavisinde kullanılmakla birlikte cerrahi girişimlerden önce vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak da kullanılır.

VALIDOL Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. VALIDOL, akut veya kronik kurdeşen belirtilerinin tedavisinde ; sakinleştirici özelliği ile uykusuzluk;  endişe ve kaygıyı azaltıcı etkisiyle anksiyete ve  yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılmakla birlikte cerrahi girişimlerden önce vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak da kullanılır.
 3. VALIDOL’un kaşıntı giderici etkisi ilacın oral yoldan alımından 1 saat sonra, sedatif etkisi 5-10 dakika sonra başlar. Çocuklarda 7 saat, erişkinlerde 20 saat ve yaşlılarda 29 saat sürer.
 4. Eğer VALIDOL kullanırken alerji testi yaptırmanız gerekiyorsa, alerji testi sonuçlarını etkilemesini önlemek için, tedavi 5 gün önceden sonlandırılmalıdır.
 5. Porfiri hastaları (bir tür metabolik bozukluk) VALIDOL kullanmamalıdır.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da astım hastasıysanız yada sürekli devam eden akciğer hastalığınız varsa veya bunama belirtileri gösteriyorsanız,kalp ritim bozukluğunuz varsa, mesane tıkanıklığı varsa, dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı,  herhangi bir nöbet hastalığınız veya epilepsi ya da prostat büyümesi, idrar yapma problemleriniz varsa; VALIDOL Damla’yı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 8. VALIDOL Damla’ yı kullanırken  alkol almaktan kaçınınız.  Alkol ilacın etkisini daha da arttırabilir.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. VALIDOL Damla’ nın hamilelik döneminde kullanılması doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Validol Damla’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doktorunuzun önerdiği dozda damlayı, oral yoldan alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyku hali, halsizlik, baş ağrısı ve ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidroksizin Dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: VALIDOL Damla

VALIDOL Damla Kullanma talimatı


VALIDOL Damla Kullanma talimatı

1 Yorum

 1. 7 Mart 2017

Bir Yorum Yazın