UVIROMED 1000 mg 21 Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Valasiklovir’dir. UVIROMED 1000 mg 21 Film Kaplı Tablet, uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak suretiyle vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Uçuk virüsünün sebep olduğu deri enfeksiyonları, genital uçuk, zona (sinir iltihabına bağlı ağrılı bir deri hastalığı), su çiçeği tedavisinde ve AIDS ve kemik iliği naklinden sonra ciddi bağışıklık sistemi yetersizliği olan hastaların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

UVIROMED 1000 mg 21 Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Uçuk virüsünün sebep olduğu deri enfeksiyonları, genital uçuk, zona (sinir iltihabına bağlı ağrılı bir deri hastalığı), su çiçeği tedavisinde ve AIDS ve kemik iliği naklinden sonra ciddi bağışıklık sistemi yetersizliği olan hastaların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Bu ilaç genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.
 4. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz veya böbrek rahatsızlığınız varsa veya diyaliz tedavisi görüyorsanız, böbrek nakli veya kemik iliği nakli geçirdiyseniz, bağışıklık sisteminizde zayıflık ya da HIV enfeksiyonu veya AIDS hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Bu ilacın kullanımı böbreklerinize zarar verebilir. Böbreklere zarar veren diğer ilaçlarla birlikte kullanmayınız. İlacın kullanımı sırasında böbreklerinizin tam anlamıyla çalışması için bol bol su içiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı kolay kanama ve çürük oluşumu, soluk veya sararmış cilt ya da normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama gibi kırmızı kan hücrelerine zarar verebilecek ciddi yan etkilerden herhangi biri veya bir kaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Yaşlı yetişkinlerin ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 8. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 9. Uçuk belirtileri (kabarma, kaşıntı ve ilgili bölgede karıncalanma hissi) görüldüğünde bu ilacın kullanımına olabildiğince çabuk başlanmalıdır.
 10. Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişilere temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçınınız. enfeksiyonu başka bölgelere ya da diğer kişilere bulaştırmamak için sık sık ellerinizi yıkayınız.
 11. Bu ilacın kullanımı genital uçukların bulaşmasını engellememektedir. Virüsü partnerinize bulaştırmamak için cinsel ilişkiden kaçınınız ya da prezervatif kullanınız.
 12. Bu ilacın  çocuklarda kullanımı sakıncalıdır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Uçuk virüsü doğum anında bebeğe geçebilir. Emzirilen bebeğe de zarar verebilir.

UVIROMED 1000 mg 21 Film Kaplı Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte ya da ayrı olarak da alınabilir

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bu ilacın kullanımı kolay kanama ve çürük oluşumu, soluk veya sararmış cilt ya da normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama gibi kırmızı kan hücrelerine zarar verebilecek ciddi yan etkilerden herhangi biri veya bir kaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Valasiklovir

İlaç Marka İsmi: UVIROMED 1000 mg 21 Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın