URSOVEF 500 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ursodeoksikolik asit‘ tir. URSOVEF 500 mg Film Tablet, safra taşı bulunmasına rağmen safra kesesi fonksiyonlarının devam ettiği hastalarda, çapı 15 mm’den küçük, radyoopak olmayan kolesterol safra taşlarının eritilmesinde, safra kesesi ameliyatlarından sonra safra kanalında kalan taşların eritilmesinde , safra reflüsüne bağlı gastrit tedavisinde ve Dekompanse karaciğer sirozunun bulunmadığı durumlarda primer biliyer sirozun (PBS) semptomatik tedavisinde kullanılmaktadır.

 

URSOVEF 500 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine (Ursodeoksikolik asit) alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
  2. Tedaviye başlamadan önce hamilelik şüphesi var ise  hamilelik testi yaptırınız. Hamilelik boyunca bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.
  3. Tedavinin üzerinizde yararlı  veya zararlı etkilerini  öğrenmek için doktorunuz sizden çeşitli tahliller ve testler yaptırmanızı isteyebilir.
  4. Kolestiramin,koletipol ve alüminyum içeren antiasitlerle birlikte kullanmayınız. Antiasitlerle birlikte kullanıldığında ilacın etkinliği azalır.
  5. Safra kesesinde veya safra kanallarında kısa sürede gelişen iltihaplanma  ya da tıkanıklık varsa; 2 cmden daha büyük taş veya safra kesesinin yarıdan fazlasının taşla kaplanması ya da  iltihaba bağlı bağırsak rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
  6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmayınız. Tedaviniz süresince hormonal olmayan etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

 

URSOVEF 500 mg Film Tablet’ in Kullanım Şekli:

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su  ile birlikte alınız. Mide tahrişini önlemek için yemeklerle birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri:

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Dışkıda yumuşama veya ishal yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ursodeoksikolik asit
İlaç Marka İsmi: URSOVEF 500 mg Film Tablet

URSOVEF 500 mg Film Tablet kullanma talimatı


URSOVEF 500 mg Film Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın