Ursofalk Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Ursodeoksikolik asit’tir. Ursofalk Süspansiyon, bağırsakta kolesterol emilimini, safraya kolesterol atılımını ve bağırsakta kolesterol sentezini azaltır. Safra taşı bulunmasına rağmen safra kesesi fonksiyonlarının devam ettiği hastalarda, çapı 15 mm’den küçük, radyoopak olmayan kolesterol safra taşlarının eritilmesinde, safra kesesi ameliyatlarından sonra safra kanalında kalan taşların eritilmesinde, safra reflüsüne bağlı gastrit tedavisinde ve Primer Biler Siroz’da (I.-II. evre) karaciğer fonksiyonlarının ve hastalık belirtilerinin tedavisinde kullanılır.

Ursofalk Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine (Ursodeoksikolik asit) alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 2. İlacı kullanmaya başlamadan önce hamilelik şüphesi var ise  hamilelik testi yaptırınız. Hamilelik boyunca bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.
 3. Kolestiramin,koletipol ve alüminyum içeren antiasitlerle birlikte kullanmayınız. Antiasitlerle birlikte kullanıldığında bu ilacın etkinliği azalır.
 4. İlacın etkisi ve tedavi durumunu öğrenmek için doktorunuz sizden çeşitli tahliller ve testler yaptırmanızı isteyebilir.
 5. İlac 34 kilodan az olan çocuklar için uygun değildir.
 6. Safra kesesinde veya kısa sürede gelişen safra iltihaplanmaları durumunda bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 7. Eğer safra yolları tıkanıklığınız, 2 cmden daha büyük taş veya safra kesesinin yarıdan fazlasının taşla kaplanması veya iltihaba bağlı bağırsak rahatsızlıklarınız varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuza bunları belirtiniz..
 8. Hamilelik ve emzirme döneminde bu ilacı kullanmayınız.

Ursofalk Süspansiyon’un Kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Mide tahrişini önlemek için yemeklerle birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, bulantı, kusma ve dışkıda yumuşama gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Ursodeoksikolik asit

İlaç Marka İsmi: Ursofalk Süspansiyon

Bir Yorum Yazın