TYLOL FORT Supozituar (fitil)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol’dür. TYLOL  FORT  Supozituar, ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ve diş ağrıları,  diş çekimi sonrası görülen ağrılar, sinir ağrısı, kas-iskelet ağrısı, darbe ve ameliyat sonrası ağrılarda ağrı kesici olarak kullanılır. Kullanımı 6 yaşından büyük çocuklar içindir.

TYLOL  FORT  Supozituar Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ve diş ağrıları,  diş çekimi sonrası görülen ağrılar, sinir ağrısı, kas-iskelet ağrısı, darbe ve ameliyat sonrası ağrılarda ağrı kesici olarak kullanılır.
 3. Doktorunuza danışmadan 3-5 günden fazla kullanmayınız.
 4. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa; kullanmayınız.
 5. Eğer akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı, veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya kansızlığınız varsa;kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 6. İlacı kullanmanıza rağmen  ağrı 5 günü aşarsa ya da ateş 3 günden fazla sürerse veya başka belirtiler ortaya çıkarsa, ilacı kullanmayı bırakıp doktorunuza başvurunuz.
 7. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 8. Doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol ya da alkollü içeceklerle birlikte kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verir, ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 10. Kullanımı nadiren de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TYLOL  FORT  Supozituar’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Dışkılamadan sonra ilacı uygulayacağınız bölgeyi temizleyiniz. İlacı baş ve işaret parmağıyla tutarak makata uygulayınız ve çocuğun bir süre sırt üstü yatmasını sağlayınız.
 3. 6 yaşından büyük çocuklarda günlük önerilen doz: 6 saatte bir 1 er suppozituar;

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulama yerinde kızarıklık ve ağrı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol
İlaç Marka İsmi: TYLOL  FORT  Supozituar

Bir Yorum Yazın