TYLOL COLD Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür’dür. TYLOL COLD Şurup, histaminin etkilerini engelleyici, öksürük  baskılayıcı, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, üst solunum yollarındaki mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. TYLOL COLD, grip ve soğuk algınlığı, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları  ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük,  boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, üşüme, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar içindir.

TYLOL COLD Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Grip ve soğuk algınlığı, nezle, alerjik nezle, yutak iltihabı, sinüzit ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük,  boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, üşüme, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılır.
 3. Astım tedavisi gören hastalarda kullanılmamalıdır.
 4. Astım veya akut astım atakları olan hastalar ve kronik öksürük veya aşırı akıntı ve salgının eşlik ettiği öksürük şikayeti olan hastalar, bu ilacı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 5. Şizofreni ve bipolar bozuklukta kullanılan tiyorizadin adlı ilaçla,  kalp-damar hastalıklarında kullanılan propanafen ve antidepresan ilaçlar ile birlikte kullanmayınız. Bu ilaçlarla birlikte kullanıldığında karaciğer enzimleriyle etkileşebilir.
 6. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp ve damar hastalığı, yüksek tiroid, böbrek üstü tümörü,  şeker hastalığı (diyabet), göz tansiyonu (glokom), solunum bozukluğu veya kalp ritm bozukluğu için ilaç kullanıyorsanız, astım tedavisi veya depresyon tedavisi görüyorsanız; bu ilacı kullanmayınız.
 7. Karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz  ya da Gilbert Sendromu adı verilen bir rahatsızlığınız var ise ya da anemi (kansızlık), tıkayıcı damar hastalığı, aşırı derecede prostat bezi büyümesi varsa veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa ; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 8. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 9. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 11. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

TYLOL COLD Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 6-12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz : 6 saatte bir 2 şer ölçek;
 4. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: 6 saatte bir 4 er ölçektir.
 5. 24 saat içerisinde en fazla 4 doz kullanılır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu, sinirlilik, huzursuzluk ve göz bebeklerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: TYLOL COLD Şurup

TYLOL COLD Şurup kullanma talimatı


tylol-cold-surup-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın