TUSAMOL Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Butamirat sitrat’tır. TUSAMOL Şurup, öksürük baskılayıcı bir ilaçtır. Değişik sebeplere bağlı akut (kısa süre içerisinde gelişen) öksürük ve ameliyat ya da bronkoskopi  öncesi ve sonrasında gelişen öksürüğün azaltılmasında/giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 3 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

TUSAMOL Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Değişik sebeplere bağlı akut (kısa süre içerisinde gelişen) öksürük ve ameliyatlarda ya da bronkoskopi  öncesi ve sonrasında gelişen öksürüğün azaltılmasında/giderilmesinde kullanılır.
 3. Balgam söktürücü özelliği olan başka ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza söyleyiniz. Balgam söktürücü ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 4. Öksürük 7 günden fazla sürerse, doktorunuza başvurunuz.
 5. Sorbitol içermektedir. Eğer daha önce bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Eğer şiddetli solunum yetmezliği rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. Kullanımı uykulu hissetmenize sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 8. 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TUSAMOL Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı dereceli ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Aç veya tok karnına alınabilir.
 3. Önerilen doz: 3-6 yaş arası çocuklara günde 3 defa 1 ölçek,  6-12 yaş arası çocuklara günde 3 defa 2 ölçek, ergenlere günde 3 defa 3  ölçek; yetişkinlere günde 4 defa 3  ölçek önerilir.
 4. Bir haftadan fazla kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyku hali, bulantı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Butamirat sitrat

İlaç Marka İsmi: TUSAMOL Şurup

TUSAMOL Şurup İlaç Prospektüsü


tusamol-surup-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın