TRAVAZOL Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi İzokonazol nitrat ve Diflukortolon valerat ‘tır. TRAVAZOL Krem, vücutta kızarıklık, kaşıntı ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan, mantar ve bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını engelleyen bir kremdir.  Ağır iltihabi veya egzamalarla birlikte görülen derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının,   mayalar ve maya benzeri mantarların ve küf mantarlarının başlangıç veya ara  tedavisi  için uygundur. Mantar enfeksiyonlarında görülen iltihap belirtilerini hızla azaltır. Ayrıca kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi de vardır. TRAVAZOL, ayak mantarı (tinea pedis), el mantarı (tinea manum), tırnak mantarı (tinea unguium), en sık boyun, gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis) enfeksiyonu; genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu  (tinea versicolor); kasık bölgesinde, uylukların iç kısımlarında ve kalçada  ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı ( tinea kruris )  tedavisinde ve ayrıca ellerde, ayak parmak araları, kasık bölgesi, dış genital organlar, koltuk altı, meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde  kullanılmaktadır.

 

TRAVAZOL Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TRAVAZOL, vücutta kızarıklık, kaşıntı ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan, mantar ve bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını engelleyen bir kremdir.
 3. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 4. Eğer herhangi bir ilaca karşı alerjiniz veya virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi); ağız çevresindeki iltihaplı yaralar, gül hastalığı veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlarınız varsa; kullanmayınız.
 5. Mikonazol, ekonazol ve tiokonazol etken maddeli ilaçlar kullanıyorsanız, TRAVAZOL‘ u kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 6. İlacı  düzenli bir şekilde, atlamadan kullanınız. Hastalığın tekrarını önlemek için şikayetlerin kaybolmasından sonra en az 2 hafta boyunca TRAVAZOL‘ u kullanmaya devam ediniz.
 7. Çocuklarda bebek bezi bölgesindeki pişik tedavisi için ancak doktor kontrolü ile kullanılabilir. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 8. Eğer bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 9. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 10. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 11. Dış genital bölgenin tedavisi için kullanıyorsanız, hastalıklı bölgeye  bir hafta boyunca  günde iki kez  uygulayınız.
 12. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 13. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 14. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 15. TRAVAZOL‘ u kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 16. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 17. Eğer yüze uygulanacaksa gözlerinize temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 18. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

TRAVAZOL Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Kremi ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 3. Günde 2 defa uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: İzokonazol nitrat, Diflukortolon valerat
İlaç Marka İsmi:  TRAVAZOL Krem

TRAVAZOL Krem ilaç prospektüsü


1. TRAVAZOL nedir ve niçin kullanılır?

TRAVAZOL, ağır iltihabi veya egzamalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak aralan, kasık ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır.

İlacın etken maddesi İzokonazol nitrat; derinin yüzeysel mantar hastalıklarının tedavisi için kullanılır. Birçok mikroba karşı etkilidir; dennatofitlere, mayalara, maya benzeri mantarlara (Pitriyasis versicolor*a neden olan organizmalar da dahil), küflere aynca kırmızı, kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı bir deri hastalığı olan Erythrasma’ya sebep olan organizmalara karşı da etkilidir.

Diflukortolon valerat; derinin iltihabi ve aleıjik durumlannda iltihabı önler ve kaşıntı, yanma, sızı gibi şikayetleri giderir.Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
TRAVAZOL’Ü her zaman doktorunuzun anlattığı gibi kullanmalısını?. Eğer emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza tekrar danışım?

TRAVAZOL, günde 2 defa uygulanır.

Doktorunuzla koordineli bir şekilde TRAVAZOL tedavisi iltihabi veya egzamalı deride iyileşme olduktan en geç 2 hafta sonra sonlandırılmalıdır. Bundan sonra doktorunuz kortikosteroidsiz bir ilaç ile tedaviye devam edebilir. Bu, özellikle kasık ve genital bölgelerde kullanım için geçerlidir.

Uygulama yolu ve metodu
Hastalıklı deri bölgesine haricen sürerek uygulayınız.

Değişik yaş grupları:

Çocuklarda kullanımı
Yaşlılarda kullanımı
Eğer TRAVAZOL’iin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla TRAVAZOL Deri kullanırsanız
TRAVAZOL’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

TRAVAZOL’den bir defalık fazla doz (geniş deri bölgesine 1 defalık uygulama) uygulanması veya kaza ile yutulması sonrasında bir risk beklenmemektedir.

TRAVAZOL Deri’i kullanmayı unuttuysanız
Doktorunuz atlanan dozun ne zaman uygulanacağına karar verecektir. Takip eden dozun yeni uygulama zamanı için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

TRAVAZOL ile tedavi sonlandınldığındaki oluşabilecek etkiler

TRAVAZOL’Ü doktorunuzun önerdiği şekilde kullanırsanız, belirtiler tedavi sırasında kaybolur ve tedavi sonrasında da tamamen iyileşme sağlanır. Belirtiler devam ederse ya da tekrardan ortaya çıkarsa doktorunuzla temasa geçiniz..

TRAVAZOL Deri kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
TRAVAZOL Deri’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;

• Etkin maddeler izokonazol nitrat, diflukortolon valerat veya TRAVAZOL’ün içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı bir hassasiyetiniz (aleıjiniz) varsa,

• Tedavi alanında tüberküloz (verem) veya frengi (sifıliz), virüs hastalıklan (örneğin su çiçeği/varicella, herpes zoster), gül hastalığı (rozacea), ağız civarında dermatit veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlan varsa.

TRAVAZOL Deri’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
• Bakteri enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı varsa, ilave uygun tedavi gereklidir.

• TRAVAZOL yüze uygulanacaksa göze temasından kaçınılmalıdır.

• Daha önce glokom şikayetiniz olduysa doktorunuzu bilgilendiriniz.

• Mikonazol, ekonazol ve tiokonazol içeren ilaçlan kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

Topikal kortikosteroidlerin özellikle kapalı pansuman koşullannda, uzun süreli veya geniş bir alana yoğun olarak uygulanmalan yan etki riskini belirgin olarak artınr.

Yüze, kasık bölgesine veya koltukaltlanna uygulanması ve çocuklarda kullanımı sırasında yan etkilerinin artma riski nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Aynca, çocuklarda sistemik absorbsiyondaki artış göz önünde bulundurulmalıdır.

Sistemik kortikosteroidlerden bilindiği üzere kortikosteroidlerin kullanımı ile glokom da gelişebilmektedir (örneğin; uzun süreli yüksek doz veya aşın uygulamalar, kapalı pansuman teknikleri veya göz civarındaki deriye uygulanması).

Enfeksiyon el ve ayak parmaklan arasındaysa, buralara TRAVAZOL uygulanan gazlı bir bezin yerleştirilmesi önerilir.

Enfeksiyonun yeniden oluşmasını engellemek için, çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz (el ve yüz bezleriniz, havlularınız, iç çamaşırlarınız tercihen pamuklu kumaştan olmalıdır) ve çok sıcak hatta kaynar su ile yıkamalısınız.

Düzenli şahsi hijyen TRAVAZOL ile tedavinin başarısı için çok önemlidir. Ayağınızda mantar varsa (tinea pedis-atlet ayağı olarak da bilinir), ayaklar yıkandıktan sonra, parmak aralan, iyice kurulanmalı ve çoraplar her gOn değiştirilmelidir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza

danışınız.

TRAVAZOL Deri’in yiyecek ve içecek ile kullanılması
TRAVAZOL’Ü yiyecek ve içecek aldığınız esnada kullanabilirsiniz.

Hamilelik
Iiacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamile olduğunuzu veya olabileceğinizi doktorunuza bildiriniz zira doktorunuz TRAVAZOL reçete etmeden önce bu durumu dikkate almak isteyecektir. Genel bir kural olarak hamileliğin ilk üç ayında kortikosteroid içeren haricen uygulanan preparatlann kullanılması sakıncalıdır, özellikle geniş bir alana uygulamayınız ve uzun süreli kullanmayınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer küçük çocuk veya bebek emziriyorsanız TRAVAZOL’Ü göğüslerinize uygulamayınız. Emzirdiğinizi doktorunuza bildiriniz zira doktorunuz TRAVAZOL reçete etmeden önce bu durumu dikkate almak isteyecektir, özellikle geniş alana uygulamayınız ve uzun süreli kullanmayınız.

Araç ve makina kullanımı
TRAVAZOL’ün araç ve makine kullanımı üzerine bilinen bir etkisi yoktur.

TRAVAZOL Deri’nin içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
TRAVAZOL setostearil alkol içermektedir. Bu madde lokal deri reaksiyonlanna (kontak dermatit gibi) sebebiyet verebilir.

Yorum(2)

 1. 8 Temmuz 2018
  • 31 Ağustos 2018

Bir Yorum Yazın