TRANSAMİNE Ampul

 

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Traneksamik asit’tir. TRANSAMİNE Ampul, damar içindeki kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıran, uzun süreli kanamaları engelleyen bir ilaçtır. Özellikle, ameliyat sonrası iç yaralarda oluşan kanamaları durdurmada, burun kanamalarında, nedeni henüz belirlenmemiş iç kanamalarda ve anemi hastalığının tedavisinde kullanılır. Ameliyatlarda (jinekolojik, ürolojik, genel cerrahi) gelişen şiddetli kanamalar; mide ve on iki parmak bağırsağındaki kanamalar; Primer menoraji, rahim-içi araç (RİA) uygulaması veya gebelikte görülen kanamalar; kalıtsal anjiyonörotik ödem rahatsızlığı;  kalıtsal hemofili rahatsızlığı; fibrin eritici sistem aktivitesinin hakim olduğu yaygın damar içi pıhtılaşma durumu; karaciğer sirozu ve kanserlerinde görülen kanamalar; akciğer hasarına bağlı yoğun kanamalar ile ilgilidir.

TRANSAMİNE Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Damar içindeki kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıran, uzun süreli kanamaları engelleyen bir ilaçtır. Özellikle, ameliyat sonrası iç yaralarda oluşan kanamaları durdurmada, burun kanamalarında, nedeni henüz belirlenmemiş iç kanamalarda ve anemi hastalığının tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer, bacaklarınızda veya akciğerinizde pıhtı gelişimine bağlı bir sorun yaşadıysanız ya da vücutta birikme riskinden dolayı şiddetli böbrek yetmezliğiniz veya pıhtılaşma sisteminin hakim olduğu yaygın damar içi pıhtılaşma bozukluğunuz varsa bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Kafa içi kanamalarında ve renk görme bozukluğu olan hastalarda bu ilaç kullanılmamalıdır.
 5. Tedaviniz sırasında  bacaklarınızda ağrı, şişme ve kızarıklık veya göğsünüzde ağrı, nefes almada güçlük gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler bacaklarınızın ya da akciğerlerinizin damarlarında pıhtı gelişimine bağlı olabilir.
 6. Bu ilacın kullanımı, yürüme konuşma bozuklukları, duyu kayıpları gibi felç belirtilerine sebep olabilir. Bunun nedeni de beyin damarlarında meydana gelen tıkanmadır.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 8. İlacın kullanımıyla göz damarlarınızda meydana gelen tıkanmaya bağlı görme kaybı ve renkli görmede bozulma gelişebilir.
 9. Tedaviniz uzun süreli ise, doktorunuz düzenli olarak göz tetkikleri ve karaciğer fonksiyon testleri yaptırmanızı isteyecektir.
 10. Eğer böbrek rahatsızlığınız veya yaygın damar içi pıhtılaşmanız varsa ya da  kontrol altına alınmamış kanamanız varsa veya idrarınızdan kan geliyorsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir  veya ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınıız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TRANSAMİNE Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Görme güçlüğü, nefes alıp vermede güçlük,  yürüme ve konuşmada bozukluk, duyu kaybı gibi yan etkilerde ilacı kullanmayı durdurup, tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Traneksamik asit

İlaç Marka İsmi: TRANSAMİNE Ampul

1 Yorum

 1. 22 Ocak 2017

Bir Yorum Yazın