TRANKO-BUSKAS Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hiyosin-N-butilbromür ve  Medazepam‘ dır. TRANKO-BUSKAS Draje, endişe-kaygı (anksiyete bozukluğu) halini giderici ve iskelet kaslarını gevşetici etkilerinin yanı sıra aynı zamanda karın bölgesinde sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki düz  kasları gevşeterek, spazm (kramp) çözücü ve spazmların oluşumunu önleyici etkiler sağlayan bir ilaçtır.  TRANKO-BUSKAS Draje‘ nin etken maddelerinden Hiyosin-N-butilbromür, karın bölgesinde sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki düz  kasları gevşetir, bunun sonucu bu bölgedeki spazmları iyileştirir ve spazm oluşumunu önler. Diğer etken madde Medazepam ise ara ara meydana gelen konsantrasyon zayıflığı, sinirlilik, ajitasyon, hırçınlık,  huzursuzluk gibi psişik gerginliklere bağlı olarak aktivite azalması, isteksizlik, kendini iyi hissetmeme durumlarında ve korku, endişe-kaygı hissi (anksiyete bozukluğu) durumlarında sakinleştirici, rahatlatıcı faydalar gösterir. Hafif uyku yapabilir. TRANKO-BUSKAS, korku, endişe-kaygının (anksiyete bozukluğunun) kısa süreli tedavisinde ve  strese (pskolojik gerginliklere) bağlı boyun, omuz tutulması gibi kas kasılmalarının giderilmesinde ve yine stres kökenli mide ağrısı, ülser, mide yanması, mide spazmı, bağırsak spazmı, hıçkırık, safra yollarının spazm ağrıları ve yumuşak doku spazmlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca bayanlarda adet dönemi öncesinde veya adetten kesilme (menopoz) dönemindeki iç sıkıntısı, sinirlilik, huzursuzluk gibi şikayetlerin yatıştırılmasında da kullanılabilir.

 

TRANKO-BUSKAS Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TRANKO-BUSKAS, korku, endişe-kaygı (anksiyete bozukluğu) giderici ve kas gevşetici  bir ilaçtır. Aynı zamanda karın bölgesindeki iç organlardaki (sindirim sistemi ve üreme ve boşaltım sistemindeki) düz  kasları gevşeterek, spazm çözücü ve spazmların oluşumunu önleyici etkiler gösterir.
 3. Terlemeyi azaltıcı etkisinden dolayı, TRANKO-BUSKAS ateşli hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
 4. Kullanımı, tedavi edilmemiş göz tansiyonu olan hastalarda, göz içi basıncının yükselmesine sebep olabilir. Tedaviniz sırasında gözlerinizde ağrı, kızarıklık ve görme kaybı oluşursa acilen bir göz doktoruna başvurunuz.
 5. İlacın kullanımı, sindirim ve boşaltım sisteminde yavaşlamaya sebep olduğu için bağırsak enfeksiyonunuz varsa dikkatli olunuz.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliği, alkole veya hepatite bağlı karaciğer fonksiyon bozukluğu,  koroner yetmezlik, tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu, hipertiroidizm, kronik alkol bağımlılığı, idrar yapma zorluğuna yol açan prostat büyümesi, idrar kesesinde boşaltım bozuklukları, mide çıkışında darlık, sindirim sisteminde mekanik darlık gibi rahatsızlıklarınız  var ise; kullanmadan önce  durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 8. Uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. İlacın uzun süreli kullanımı bağımlılığa sebebiyet verir.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Hafif uykuya sebebiyet verebilir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Yaşlı yetişkin hastalarda düşük dozda ve dikkatli kullanılmalıdır.
 11. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız. Hamilelik döneminde kullanıldığında doğmamış bebek etkilenir ve yeni doğanda yoksunluk semptomları görülebilir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyor sanız bu ilacı kullanılması önerilmez.

 TRANKO-BUSKAS Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. Yemeklerden önce alınması önerilmektedir.
 3. Dozu doktorunuz  sizin tedaviye verdiğiniz yanıta göre ayarlayacaktır.
 4. Genelde günlük önerilen doz: Günde 3 defa 1 er kapsüldür.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı. idrar yapma zorluğu, kol ve bacaklarda cilt döküntüsü gibi yan etkilerde ilacın kullanımına devam edip, doktorunuzu bilgilendiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hiyosin-N-butilbromür, Medazepam
İlaç Marka İsmi: TRANKO-BUSKAS Draje

TRANKO-BUSKAS Draje kullanma talimatı


TRANKO-BUSKAS-Draje-İlaç-Prospektüsü

Yorum(29)

 1. 2 Mayıs 2016
  • 3 Mayıs 2016
  • 3 Ocak 2017
  • 12 Ocak 2017
  • 12 Mayıs 2017
 2. 11 Mayıs 2016
 3. 19 Eylül 2016
  • 22 Eylül 2016
   • 24 Ekim 2016
  • 12 Mayıs 2017
 4. 5 Ocak 2017
  • 12 Ocak 2017
   • 21 Ekim 2017
 5. 30 Ocak 2017
  • 25 Nisan 2017
  • 12 Mayıs 2017
 6. 3 Şubat 2017
  • 12 Mayıs 2017
 7. 13 Haziran 2017
  • 21 Eylül 2017
 8. 22 Ağustos 2017
 9. 26 Ağustos 2017
 10. 19 Kasım 2017
 11. 17 Şubat 2018
  • 6 Haziran 2018
 12. 24 Mayıs 2018
 13. 27 Mayıs 2018
 14. 31 Ağustos 2018
 15. 19 Eylül 2018

Bir Yorum Yazın