TRAMADOLOR Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Tramadol hidroklorür’dür. TRAMADOLOR Ampul, beyin ve omurilikte belirli sinir hücrelerini etkileyerek çalışan ağrı kesici bir ilaçtır.  Orta veya şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır.

TRAMADOLOR Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, beyin ve omurilikte belirli sinir hücrelerini etkileyerek çalışan ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 4. Eğer  epilepsi (sara) rahatsızlığınız varsa ve nöbetleriniz tedavi ile yeterince kontrol edilemiyorsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuz doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Bu ilaç, kafa travmaları, nedeni bilinmeyen bilinç kaybı ve şokta; solunum merkezi ve solunum fonksiyonlarındaki bozukluklarda  kullanılmamalıdır.
 7. Bu ilaç ağrılı durumlarda yetişkinlerde 10 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veya daha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 8. Bu ilacı doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız. Çünkü karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. Eğer alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  ya da günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 10. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verebilir. İlacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması sakıncalı olduğundan dolayı  bu ilacı doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

TRAMADOLOR Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Döküntü, kaşıntı, nefes almada zorluk, hırıltı, idrar yapamama, ani kasılmalar ve  baygınlık gibi yan etkilerde, ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için durumunuzu derhal doktorunuza bildiriniz ve acilen en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

İlaç Etken Maddesi:  Tramadol hidroklorür

İlaç Marka İsmi:TRAMADOLOR Ampul

Yorum(5)

 1. 15 Mayıs 2017
 2. 2 Kasım 2017
 3. 12 Kasım 2017
 4. 28 Mayıs 2018
  • 12 Haziran 2018

Bir Yorum Yazın