TOSSECA 20 mg DR Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Esomeprazol magnezyum’dur. TOSSECA 20 mg DR  Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür. Mide ve bağırsak ülserlerinde  tekrar kanamanın önlenmesi ve tedavisi, eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi) ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisi, Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu tedavisi ve gastroözofajeal reflü  hastalığı tedavisinde, ağrı ve iltihaplanma için kullanılan ilaçların sebep olduğu ülserlerin iyileştirilmesi ve önlenmesinde  kullanılır.

TOSSECA 20 mg DR  Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mide ve bağırsak ülserlerinde  tekrar kanamanın önlenmesi ve tedavisi, eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi) ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisi, Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu tedavisi ve gastroözofajeal reflü  hastalığı tedavisinde, ağrı ve iltihaplanma için kullanılan ilaçların sebep olduğu ülserlerin iyileştirilmesi ve önlenmesinde  kullanılır.
 3. Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.
 4. İlacın düzenli bir şekilde kullandığınız halde, belirtilerinizde bir iyileşme olmuyorsa, hatta daha da kötüleşiyorsa, doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer ilacın kullanımı sırasında karın ağrısı, hazımsızlık, kan veya gıda kusma, siyah veya kanlı dışkı gibi durumlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 7. Eğer ağır karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TOSSECA 20 mg DR  Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık ve gaz yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Esomeprazol magnezyum

İlaç Marka İsmi: TOSSECA 20 mg DR  Kapsül

TOSSECA 20 mg DR  Kapsül İlaç Prospektüsü


TOSSECA-20-mg-DR-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın